První informaci dostali členové Horské služby ze stanice v Prášilech prostřednictvím SMS zprávy aplikace Záchranka krátce po čtvrt na jedenáct. „Ihned jsem vyrazil v terénním automobilu a cestou volal dispečink linky 155,“ popsal okolnosti výjezdu zasahující člen HS Petr Pospíšil ml., s tím že cyklista prý zastavil, postěžoval si na nevolnost a svezl se na zem.

Na místě už několik dalších cyklistů a turistů provádělo laickou resuscitaci. „Pacienta jsem převzal a okamžitě nasadil automatický defibrilátor. Ten však nedoporučil ani jeden výboj, i přes naši snahu obnovit srdeční činnost nedošlo ani k náznaku zlepšení stavu,“ uvedl Pospíšil ml. Cca dvacet minut po jeho příjezdu doletěl na Poledník i vrtulník letecké záchranné služby.
Posádka vrtulníku na místě přistát nemohla, proto pomocí palubního jeřábu spustila k pacientovi lékařku se záchranářkou. „Lékařka muže ihned zaintubovala a nasadila přístroj, který provádí automaticky nepřímou masáž srdce. Všechny snahy ale byly marné a krátce po jedenácté lékařka konstatovala smrt,“ informoval Pospíšil ml.

„Apeluji na všechny návštěvníky Šumavy, aby v současném klimatu nepřeceňovali své síly. I na vrcholcích hor panují silná horka a pokud má někdo dispozice k náhlé srdeční příhodě, měl by být opatrný a volit snazší trasu,“ varoval náčelník HS Šumava Michal Janďura. Podle něj za současných podmínek riskují především starší lidé, zejména s nadváhou, a osoby, které trpí problémy s krevním tlakem.