Při tragické nehodě v úseku Vícemily – Svatá Maří totiž přišel o život spolujezdec. Teprve nedávno oslavil dvacáté narozeniny. Seděl v Renaultu Clio, když o rok mladší řidič ale nezvládl řízení auta. „Jel zřejmě nepřiměřenou rychlostí. Na mokré silnici dostal smyk. Neovladatelné clio v místech spolujezdce narazilo do dvou stromů. Hlídka auto našla převrácené na levém boku,“ popsal tragickou nehodu na Prachaticku vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR Martin Grožaj.

Na místo havárie sice hasiči i záchranná služba dorazili jen pár minut po ohlášení nehody, ale tragédii už nešlo odvrátit. „Původní hlášení udávalo dvě zaklíněné osoby. Při příjezdu našich jednotek byli ale zranění mimo vozidlo,“ upřesnila tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Náraz do stromu spolujezdce vymrštil z auta.

Zranění nebyla slučitelná se životem. Muž podle informací Deníku zemřel při převozu k vrtulníku. Ten čekal v jen pár kilometrů vzdáleném Vimperku. Lehce zraněného devatenáctiletého šoféra tým záchranné služby dopravil k ošetření a hospitalizaci do nemocnice v Prachaticích.

Další okolnosti tragické dopravní nehody šetří prachatičtí kriminalisté. „Šetření havárie převzali přímo na místě. Přivolán byl také státní zástupce,“ upřesnil postup policie šéf dopravního inspektorátu Martin Grožaj. Doplnil, že dechová zkouška řidiče byla negativní.

V úseku Vícemily – Svatá Maří je to během prvních měsíců roku již druhá nehoda s vážnými následky. „V obou případech hrála roli nepřiměřená rychlost. Dalším společným jmenovatelem nehod je i to, že v obou případech tam havarovali lidé, kteří by měli úsek dobře znát. Jsou místní a nejeli tudy poprvé. Obě nehody se navíc staly i téměř ve shodném čase. Okolo třetí hodiny odpoledne,“ vysvětlil Grožaj. Při lednové nehodě ve stejném úseku silnice se tam střetla auta Peugeot a Ford. Srážka měla za následek těžké zranění jednoho z řidičů. „Podle mého názoru je tato silnice při dodržení všech pravidel bezpečná. Nehody tam jsou ale spojeny s nepřiměřenou rychlostí,“ zhodnotil.

Na jihočeských silnicích se loni stalo 2899 dopravních nehod, na jejich následky zemřelo 72 osob. Při třech nehodách na místě zemřelo více osob. Dvě z toho byly na Prachaticku. „V červenci to bylo poblíž Malovic, kde zahynuli tři geodeti. V říjnu u Vlachova Březí zemřeli dva mladíci a dívka. Všichni ve věku dvaceti let,“ uvedl jihočeský mluvčí policie Milan Bajcura.

Za posledních třicet let podle údajů společnosti AutoSAP na českých silnicích zahynulo 35 646 lidí. To je zhruba počet obyvatel Tábora, druhého největšího města na jihu Čech.