Cizinec měl na území ČR od roku 2000 celkem deset seskoků, ale osudný seskok nezvládl hned od začátku. „Parašutista po opuštění letounu z prostoru zadní rampy neprovedl výskok nohama dopředu, neboli v poloze na „vojáčka", ale provedl výskok do polohy pro volný pád. Tuto polohu však nezvládl. Pravděpodobně podcenil negativní vliv turbulentního proudění vzduchu v úplavu za letounem a krátce po výskoku se převrátil do polohy střemhlavého letu," píše se ve zprávě. Dále je uvedeno, že při otevírání hlavního padáku došlo ke zjevnému kontaktu dolních končetin parašutisty se šňůrami. Jedna z nosných šňůr se zachytila o výstroj parašutisty, což vedlo k tomu, že tzv. vrchlík, což je horní látková část, se naplnil vzduchem jen z cca 70% a přešel do silné rotace. Mimo to se na šňůrách hlavního padáku začaly tvořit závity.

Parašutista pak udělal zásadní chybu, když aktivoval záložní padák, aniž předtím odhodil hlavní padák. Oba se tak zamotaly do sebe a on se rychlostí 41 metrů za vteřinu zřítil k zemi. Při dopadu na zahradu rodinného domu utrpěl mnohočetná zranění, jimž na místě podlehl.

„Příčinou parašutistické nehody byl chybný postup zvládnutí nouzové situace nezkušeným parašutistou, který místo toho, aby ji okamžitě řešil odhozem hlavního padáku, aktivoval záložní padák, jehož kontejner s vrchlíkem se zamotal do nosných šňůr rotujícího hlavního padáku," uzavírá ve zprávě ÚZPLN.

Klatovské letiště je parašutisty velmi oblíbené, sjíždějí se tam z řady zemí. Bohužel v posledních letech se tam stalo hned několik smrtelných nehod. Naposledy zemřel letos 31. března sedmačtyřicetiletý parašutista z Belgie. Nezvládl přistávací manévr a utrpěl těžká poranění, kterým v nemocnici podlehl.