K nehodě cisterny s dvaceti tunami plynu butan došlo v pondělí večer. Naštěstí se karambol obešel bez zranění. „Cisterna skončila na boku, její obal byl neporušen. Butan neunikal,“ informovali hasiči HZS Jihočeského kraje na sociální síti X.

Nehoda se stala v pondělí okolo půl osmé večer. „Řidiči cisterny naměřili policisté 1,5 promile. Byl zadržen a bude obviněn z obecného ohrožení a ohrožení pod vlivem návykové látky,“ zmínil policejní mluvčí Miroslav Šupík s tím, že butan je nebezpečná hořlavá látka.

K nehodě dorazil i odborník přepravní firmy, která zároveň zajistila čerpací zařízení. Cisterna ležela na pravém boku, kde jsou umístěné obslužné ventily. Postavení cisterny bylo proto zásadní pro přečerpání. Zvažovalo se, zda bude možné kamion pomocí těžké techniky vyprostit a následně přečerpat plyn, nebo bude možný odtah návěsu.

„Jeřáby přijely ještě v noci. Okolo druhé hodiny byla silnice uzavřená a začalo vyprošťování cisterny. Ve 4.10 hodin stála cisterna zpět na kolech na silnici a bylo možné zahájit přečerpání butanu. Přečerpání do nové cisterny bylo ukončeno v 7.30 hodin,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů. Dodala, že likvidace následků nehody pokračovala celou noc.

Policie varuje před komplikacemi na vozovce do 11 hodin. Objízdná trasa vede z obce Střelské Hoštice směrem na obec Střelskohoštická Lhota a následně do Horního Poříčí.