„U hotelového bazénu uklouzl návštěvník. Je v bezvědomí. Na místě resuscitují,“ zněla prvotní informace od mluvčího krajských záchranářů Martina Brejchy.

Do hotelu dorazila Horská služba. Výzva přišla přímo z hotelu ve tři čtvrti na osm s tím, že pán byl ve vířivce a poté upadl na dlážděnou podlahu. „Na místě jsem byl velice rychle, a když jsem se dostal do suterénní části hotelu, kde se nachází wellness, viděl jsem, že kolem muže už jsou další lidé a snaží se mu pomoci nepřímou masáží srdce,“ uvedl k události Ladislav Vybíral, zasahující člen Horské služby Šumava.

Sám ihned pacienta převzal a pokračoval v masáži. „Řekl jsem jim, aby také zavolali Rychlou zdravotnickou pomoc z Železné Rudy. Ti přijeli vzápětí a pak jsme pánovi nasadili i automatický externí defibrilátor, který doporučil postupně pět výbojů. Mezitím dispečink linky 155 Plzeňského kraje vyslal k hotelu i vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní,“ popsal pokus o záchranu.

Resuscitace pokračovala i po příletu vrtulníku, kdy si pacienta převzala lékařka Letecké záchranné služby. „Záchranáři mu nasadili i přístroj Lucas, který sám automaticky provádí nepřímou masáž srdce. Všechny pokusy se ale ukázaly nakonec jako marné. Lékařka byla kolem půl deváté nucena konstatovat smrt,“ doplnil Michal Janďura, náčelník Horské Šumava.

Dodal, že tento případ je jedním z mnoha, kdy členové Horské služby nezasahují tradičně jen v terénu, ale vzhledem k dojezdovému času i u jiných případů.