Pětikoalice slibovala nový politický styl. Ten měl spočívat i v tom, že si její lídři nejdříve vše vyříkají ve vlastní kuchyni, a teprve pak půjdou s hotovým návrhem před lidi. To by byla bývala žádoucí změna oproti chaotickému způsobu informování předchozí vlády. Tehdy si každý ministr říkal, co chtěl, aby pak vystoupil Andrej Babiš a autoritativně sdělil, že všechno bude jinak, tedy po jeho.

Martin Komárek
Nejdražší byty v Evropě

Aktuálně jsme ale svědky podobných zmatků. Premiér Petr Fiala koncem července uvedl, že koalice chce, aby se energetické podniky v ČR podělily o neočekávané zisky. V úvahu připadá tzv. windfall tax. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura mluví o válečné dani, ale nespecifikoval, kterých odvětví by se měla týkat.

Jenže ekonomičtí experti ODS jsou proti. S mimořádnou berní nesouhlasí místopředseda sněmovny Jan Skopeček ani člen rozpočtového výboru Vojtěch Munzar. Mezitím padají akcie energetických firem a v podnikatelském prostředí vládne nejistota.

Jde přesně o věc, v níž měl mít kabinet zcela jasno, a teprve pak o tom mluvit. Stejně jako o parametrech energetického sociálního balíčku. Neudělal to, takže veřejný prostor je plný dohadů a frustrace.

Kateřina Perknerová
Kampaň bude brutální. Ale musí to končit u slov

A aby toho nebylo málo, vybuchla další mediální bomba, když vyšlo najevo, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jmenoval šéfem civilní rozvědky Petra Mlejnka. Ten se v minulosti stýkal s hlavní postavou kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Připomínám, že jen kvůli kontaktům s tímto Krejčířovým mužem rezignoval na post ministra školství Petr Gazdík.

Pokud Mlejnek neplnil ve vztahu k Redlovi zpravodajské úkoly, nemá v čele rozvědky co dělat. I kdyby měl tisíc prověrek. Je prostě nedůvěryhodný. A je nepochopitelné, že premiér Fiala si to s Rakušanem bude vyříkávat až nyní, pár týdnů po Mlejnkově dosazení.