Stejně jako v silničním provozu, i na sjezdovkách platí pravidla, jež by měl znát každý lyžař. Od ledna je navíc zpřísní letos schválená novela zákona o cestovním ruchu.

„Horské desatero, podle něhož mají lyžaři a snowboardisté například brát ohled na ostatní a mít u sebe osobní doklady, platí už delší dobu. Pokyny visí na stanicích lanovek. Jde však jen o normu, nikoliv o zákon. Má tedy pouze doporučující význam,“ říká Rudolf Chlad, náčelník Horské služby v Krušných horách. Kdo se však normami nebude řídit a způsobí škodu, může mít problém.

„Je to krok dopředu, ale není to komplexní řešení,“ dodal Chlad. Podle něj může Horská služba zasahovat proti agresivním lyžařům pouze doporučením nebo je požádat, aby pravidla dodržovali. „My nemůžeme, ale ani nechceme být policií,“ zdůraznil Chlad.

Stejný názor má náčelník HS Šumava Michal Janďura. „Nejsme policií, nechystáme žádné kontroly. Ani opilců na lyžích, to je záležitost provozovatele areálů, kteří mají možnost je vykázat, případně policie. Ani přileb. Snažíme se působit preventivně, ale kontrolovat to nebudeme. Prvotním úkolem Horské služby je zajistit záchranu osob na horách,“ vysvětlil Janďura.

Desatero pro chování na sjezdových tratích definuje ohleduplnost k jiným, přiměřenou rychlost, volbu směru, přejíždění svahu či křížení cesty a zastavení, stoupání, respektování signalizace či povinnost identifikace. Povinné přilby ale nezavádí. „Přilby jsou u nás pro lyžaře dobrovolné. Na rozdíl například od Itálie, kde bez nich nesmí lyžař na svah,“ uvádí Chlad. A dobře ví, o jak vážném problému mluví. „Jenom za včerejšek jsme evidovali šest úrazů, o uplynulém víkendu se zranilo sedmnáct lyžařů,“ upozornil včera Chlad.

Ivana Kalinová, Milan Kilián