Václav Franz, 28 let, Klatovy
Šel bych pracovat do Irska nebo někam na západ. To není o tom, že bych si v zahraničí vydělal víc peněz, spíš bych chtěl poznat jinou zem. Určitě bych se rád ještě někam podíval, než to zapíchnu v Klatovech. Kamarád jel pracovat na Nový Zéland. Dělá na plantážích, na stavbách, všechno možné, jen aby si vydělal a mohl cestovat. Že lidé jedou za prací, aby si vydělali na další cestu, a objedou tak půlku světa, je podle mě skvělý nápad.


Veronika Demová, 28 let, Příbram
Ano, šla bych pracovat do zahraničí, ovšem kdybych neměla děti. A proč bych šla pracovat do ciziny? Protože je tam určitě možnost vyšších výdělků. Je to asi čtyřikrát víc než tady. Chtěla bych i trošku poznat cizí zem. Mám přátele, kteří odešli pracovat do Irska, jeden jako barman, druhý jako dělník. Já mám malé děti, a to jediné mě tady drží. V současné době dělám masáže a poradenství v jednom salonu.

Michal Adamec, 30 let, Klatovy
Já bych asi nešel pracovat do ciziny, protože tady mám své zázemí. Mám zde přítelkyni, rodiče. To jsou ty důvody. Žádná finanční částka by mě nepřinutila, abych šel pracovat do ciziny a třeba denně dojížděl jako pendler do Německa. To by pro mě nebylo. Je mi jedno, jestli někdo vydělává čtyřikrát víc. Musím přiznat, že pár přátel mám, kteří odešli do zahraničí, kde pracují v zemědělství nebo jako dělníci.


Darina Moreová, 23 let, Lomec
Ano, kdybych měla možnost, určitě bych šla za prací do ciziny. Chtěla bych poznat svět a také si vydělat. Jsou v tom hlavně peníze. Mě by lákaly přímořské země a tam dělat barmanku, kuchařku, nebo obsluhu v restauraci. Zatím nemám takový kontakt. Naopak tady mám práci a přítele, a to mě hodně drží. S přítelem děláme v jednom podniku a máme společný sen koupit si domek.


Připravila Hana Sádlíková