Ženy vědí, že kabelek nikdy není dost, a každá nová umí přinést hodně radosti a vzrušení. Dámská slabost pro kabelky, ale i potřeba a vůle pomoci potřebným, stála na začátku dobročinné tradice ve Zlíně. S myšlenkou připravit benefiční akci především pro ženy přišla fundraiserka zlínské pobočky Naděje paní Zuzana Šlúchová před více než 10 lety.

Spojila se kvůli propragaci s tehdejším šéfredaktorem Zlínského deníku Davidem Karolou, promyslela celý systém sběrných míst a navázala spolupráci s Městským divadlem ve Zlíně.

„Ostatní pracovníci ve zlínské Naději se k ní s chutí přidali a vznikla akce, která se rozšířila i do dalších poboček a kterou rádi každoročně opakujeme,"vzpomínala pro Deník na dávné začátky Aneta Kvapilová.

Princip akce je jednoduchý. Několik týdnů před datem konání veletrhu lidé na zhruba desítku sběrných míst ve Zlíně a okolí přinesou kabelky (taky tašky a batohy), které už nenosí, ale mohly by ještě potěšit někoho jiného. A jsou jich stovky!

Domovské právo ve zlínském divadle

Každá z darovaných kabelek pak dostane svoji cenovku a místo na improvizované prodejní ploše ve foyer zlínského divadla, které je tradičním hostitelem veletrhu. Ten letošní, jehož tváří se stala herečka Městského divadla Zlín Helena Čermáková, se uskuteční v pondělí 27. května od 15 do 18 hodin a už v tuto chvíli čekají na své nové majitele (nebo spíše majitelky) stovky nádherných kousků, které lidé přinesli do sběrných míst ve Zlíně.

Praktických, originálních, značkových i běžných, velkých i malých večerních, plážových i těch unikátních z dalekých krajů, krásně zachovalých i nikdy nenošených.

„Výtěžek z akce poputuje do Sociálně-terapeutických dílen, kde klienti s mentálním hendikepem získávají a rozvíjejí své pracovní návyky, komunikaci a motorické dovednosti. Prohlubují také péči o sebe a nacvičují si tím orientaci a větší míru samostatnosti v životě. Vytváří moc pěkné rukodělné výrobky, které budete mít možnost si na akci taktéž zakoupit za krásné ceny," informuje zlínské divadlo na svých webových stránkách.


Nahrává se anketa ...

Každá kabelka pomůže klientům Naděje

„Je vidět, že benefiční akce Kabelkový VELEtrh na Zlínsku už zdomácněl. Lidé se těší, až se budou moct zbavit kabelek a udělat si místo na nové. Už během ledna jsem měla několik telefonátů, kdy se bude spouštět sběr a kam mohou kabelky nosit. Je moc fajn vidět, že je o tuto akci zájem, očekáváme velkou návštěvnost,“´těší se na blížící se 13. Kabelkový VELEtrh ve Zlíně Alexandra Vovčenková z místní pobočky Naděje, která pečuje především o seniory a lidi s demencí a Alzheimerovou chorobou.

Na návštěvníky letošního dobročinného veletrhu budou v divadle čekat také odpočinkové zóny s kávou a občerstvením, kulturní program a internetová dražba vybraných kabelek.