Odrazit se a vychutnat si ten pocit, kdy vás pružná podložka vymrští do výšky a letíte vzduchem. Opojné skákání na trampolíně, kdy se tělo zdá být mnohem lehčí, milují malé děti i ty větší. Dětské trampolíny různých velikostí se staly v posledních letech častým doplňkem zahrad rodinných domů i veřejných hřišť. Touží po nich nejen děti, ale občas si s nimi společně zaskáčou i rodiče, kteří chtějí svým potomkům dopřát aktivní způsob zábavy. Skákání na trampolíně je zdravé - zpevňuje svalstvo a zlepšuje koordinaci pohybu a krevní oběh.

Zábava na trampolíně má ale svá pravidla. Patří totiž k aktivitám, které mnohou snadno skončit nějakým zraněním. Pohmožděné nosy, naražená zápěstí či dokonce polámané končetiny nebývají výjimkou. Podle odborníků a lektorů, kteří s dětmi pracují při pohybové výchově, je proto nejdůležitější malé skokany zavčas naučit dodržovat při skákání na trampolíně důležitá bezpečnostní pravidla.

Srovnání trampolín

| Video: Youtube

Dohlédněte na bezpečnost

Například výrobce trampolín značky GoodJump upozorňuje, že aby pohyb na trampolíně zůstal skutečnou zábavou, musí člověk dodržovat jistá pravidla bezpečnosti. Ta nabývají na významu právě ve chvíli, kdy jsou na trampolíně děti. „Trampolína není hlídací ohrádkou, kam své dítě odložíte a necháte ho skákat, jak bude chtít. Díky ochranné síti sice dítě z trampolíny neuteče, ale i tak by nemělo zůstat bez dozoru. Skákání především menších dětí by mělo vždy probíhat pod dohledem rodiče či staršího sourozence, zkrátka někoho, kdo na dítě zodpovědně dohlédne,“ upozorňuje.

Mezi hlavní pravidla bezpečného používání trampolíny patří zásada, že děti by neměly chodit po okrajích trampolíny ani pod trampolínu lézt. Důležité také je, že na trampolínu nepatří jídlo ani pití, které by při skákání mohly vdechnout, ani tvrdé hračky, o něž by se mohly zranit. Špatně také je, když na trampolíně hopsá více dětí, než pro kolik je určena. V ideálním případě by na trampolíně mělo být jen jedno dítě. Problémem také může být, když na trampolíně skotačí více dětí různé věkové a váhové kategorie.

Přemýšlíte, jakou hudbu pustit svým nejmenším dětem? Deník vám představuje výčet interpretů:

Rodiče by měli také dohlédnout, aby jejich dítě nešlo na trampolínu například se žvýkačkou či bonbonem v puse. Ty by jim mohly při skákání zaskočit. Problémem mohou být také ozdobné řetízky či oblečení s masivním zipem, které mohou dítě při pádu poškrábat.

Důležité je, aby rodiče své děti zpočátku při hrách na trampolíně důsledně hlídali. Malé děti by se pod jejich dohledem měly naučit používat ruce při pádu vpřed, aby nedopadaly přímo na obličej a nezranily se. Rodiče by měli také pravidelně kontrolovat technický stav trampolíny, který se může častým používáním zhoršit.

Děti dnes málo zaměstnávají ruce, a přitom manuální zručnost je pro jejich vývoj velmi důležitá:

Pohybová průprava je výhodou

Velkou výhodou při hrách na trampolíně je, když mají děti pohybovou průpravu a nechybí jim pohyb a sport. Při hrách na trampolíně jsou pak mnohem obratnější, šikovnější a získávají lepší koordinaci pohybů. O to více si pak skákání užijí, protože se mohou pustit do přemetů a dalších složitějších triků.

Hitem posledních let jsou velká trampolínová centra, která nabízejí zábavu na nejrůznějších typech trampolín – od základních až po sportovní s profi odrazem. Najít je můžeme ve velkých městech jako Praha, Brno či Ostrava. Jsou ideálním tipem na rodinný výlet za pohybem například o jarních či letních prázdninách.