Rozmarýn má podle studie s názvem Léčebné účinky rozmarýnu lékařského a jeho aktivních složek na poruchy nervového systému silné antimikrobiální, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky.

Rozmarýn se používá při léčbě nízkého tlaku, pomáhá prokrvení tkání a pomáhá s hojením. Právě díky svým schopnostem najde uplatnění také v těhotenství, při porodu a po něm.

Rozmarýn se v léčitelství používá celá staletí:

| Video: Youtube

Rozmarýnová napářka pomůže připravit a uvolnit porodní cesty. Rozmarýnová voda pomůže při poporodním hojení a podpoří růst vlasů.

Ale pozor! Rozmarýn, především koncentrovaný ve formě oleje nebo tinktury, v těhotenství nikdy neužívejte vnitřně. Má silné účinky, může stimulovat dělohu a tím ve velkých dávkách vyvolat potrat. I rozmarýnovou napářku si nechte až na konec těhotenství.

Rozmarýn pomůže hojení

Při porodu může snadno dojít k prasklinám, trhlinám nebo k preventivnímu nástřihu. V takovém případě ženu po porodu placenty čeká ještě šití. A právě tady přichází na řadu hojivé účinky rozmarýnu. Jeho schopnosti naznačila slepá studie z roku 2022. Ženy, které používaly po porodu na porodní poranění rozmarýnový krém se hojily snáze a rychleji, než ženy v placebo skupině.

Využít můžete rozmarýn v podobě rozmarýnové vody, kterou si připravíte před porodem do rozstřikovače. Aplikujte několikrát za den, ideálně po vykonání potřeby na toaletě.

Po porodu ke zklidnění otoků a zmírnění bolesti využijte porodnickou vložku namočenou v rozmarýnovém odvaru. Vložku poté nechte zmrazit. „Pozor, nechte led přiložený jen do úlevy, aby nedošlo k lokální omrzlině,“ varuje porodní asistentka Anna Kohutová na svém webu.


Nahrává se anketa ...

Recept: Rozmarýnová voda

Rozmarýnovou vodu si můžete snadno připravit doma a sbalit ji s sebou do tašky k porodu. Zkuste to třeba podle webu HomesteadHow:

Připravte si:

  • 2 – 3 snítky rozmarýnu (nebo 2 lžičky sušeného rozmarýnu)
  • 3 hrníčky vody
  • lahev s rozprašovačem

Postup:

  • Vodu přiveďte v hrnci k varu
  • Do vroucí vody vložte rozmarýn
  • Nechte vařit 5 minut, poté sporák vypněte
  • Hrnec odstavte a nechte vodu zchladnout
  • Vychlazenou vodu přelijte do rozprašovače a spotřebujte ideálně do 6 týdnů

Náš tip: Do vody můžete pro zvýšení dezinfekčních účinků přidat mořskou sůl. A na rozmarýnovou vodu po zahojení hráze nezapomeňte. Díky svým účinkům ji můžete používat také do vlasů. Podpoří jejich růst, což se vám po porodu jistě bude hodit.

Rozmarýnová napářka připraví hráz

Rozmarýn ale můžete využít ještě před porodem, preventivně. Ve formě napářky můžete rozmarýn, spolu s dalšími bylinkami jsou jsou maliník, levandule nebo mateřídouška používat od 38. týdne těhotenství.

„Napářka z těchto směsí zvlhčuje porodní cesty a uvolňuje pánevní dno, kdy dochází ke zlepšení krevní cirkulace a následně ke změkčení tkání a tím pádem ke zvýšení elasticity porodních cest. Umožní se tím snazší průchod miminka na svět, ale zároveň se snižuje riziko porodního poranění,“ popisuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Domažlické nemocnice Božena Volfová na webu Domažlické porodnice.

Rozmarýn v aromaterapii: dodá sílu při porodu

Rozmarýn při porodu můžete využít také ve formě aromaterapie. „Podmínkou pro pozitivní účinky aromaterapie je, aby byla vůně nastávající mamince příjemná,“ píší na webu šumperské porodnice, kde rozmarýn při aromaterapii používají. „Je vhodný pro maminky s nízkým tlakem a umí povzbudit před porodem i po něm,“ vysvětlují na webu porodnice.

Jak rozmarýn skladovat

Rozmarýn můžete uchovat čerstvý skladováním v lednici nebo mrazáku. Při mražení si dejte pozor, abyste jednotlivé snítky zmrazili nejdříve samostatně na pečícím papíře. Po zmrznutí je můžete přesunout do jednoho sáčku. Takto můžete rozmarýn uchovávat i déle než rok.

Rozmarýn můžete také usušit. „Na rozdíl třeba od bazalky nebo petrželky si rozmarýn při sušení uchovává chuť, barvu i texturu,“ popisují na webu věnujícím se vaření, Kitchn.