Ve správné autosedačce může dítě sedět v autě klidně vepředu, na sedadle spolujezdce. Ještě před rokem 2006 přitom zákon nedovoloval jezdit v autě vepředu dětem do 12 let. Dnes již místo, kde může dítě v autě sedět, nijak neomezuje. Jízda na sedadle spolujezdce má ale svá specifika.

„Dítě v zádržném systému umístěném proti směru jízdy nikdy nepřevážejte na sedadle vybaveném airbagem, případně je nutné airbag deaktivovat,“ varují na webu Besip, zaměřeného na bezpečnost v dopravě.


Nahrává se anketa ...

Kde vozit děti v autě

Nejbezpečnější umístění dětské sedačky je na zadním sedadle za spolujezdcem. Zvlášť rodiče kojenců a batolat ovšem ocení možnost mít dítě při jízdě vedle sebe pod dohledem. I miminko ve vajíčku může jet legálně na sedadle spolujezdce. Problémem jsou ale airbagy umístěné v palubní desce auta.

„Pokud by došlo k aktivaci airbagu, dojde k jeho nárazu do sedačky přímo proti hlavě dítěte. Taková kolize může způsobit velmi vážná poranění i smrt dítěte,“ varují na webu Americké pediatrické akademie.

Spuštěný airbag s protisměrnou sedačkou na předním sedadle:

| Video: Youtube

Před jízdou je proto nutné airbagy deaktivovat. „Informace a vypínač deaktivace airbagu najdete nejen v návodu k obsluze vozidla, ale také přímo v interiéru vozu, kde bývá umístěna nálepka s krátkým návodem, například na přístrojové desce z boku u spolujezdce apod.,“ radí Besip.

Pokud si nejste jistí, že jsou airbagy správně deaktivovány, nikdy dítě v protisměrné sedačce vepředu v autě nevozte.

Jak jezdit s dítětem v autě? Do 6 let v protisměru

Věková omezení pro přepravu dětí v zákoně nahradila výška a váha. V autosedačce musí být v autě každý, kdo váží do 36 kilogramů nebo měří méně než 150 centimetrů. Ve správné autosedačce tak mohou děti jezdit také na sedadle spolujezdce. Besip doporučuje až do šesti let vozit děti v protisměrné sedačce.

„Nejlépe je použít kompaktní anatomickou sedačku s vlastními bezpečnostními pásy,“ uvádí na webu Besip.

Protisměrná sedačka totiž při nárazu chrání lépe páteř, krk a hlavu dítěte. Při nárazu je totiž dítě zatlačeno do sedačky, která energii pohltí. Při jízdě v posměrné sedačce naopak dojde k vymrštění hlavy dítěte.

Také Americká pediatrická akademie doporučuje vozit děti v protisměrné sedačce, dokud dítě nedosáhne maximální výšky a váhy, kterou protisměrné sedačky umožňují. Vůbec přitom nevadí, pokud má dítě pokrčené nohy opřené o zadní sedadla.

Jak vozit děti v autě bezpečně:

  • Nikdy, ani na krátké vzdálenosti, nevozte děti v autě v náručí. Při rychlosti 50 km/h a váze dítěte 10 kg byste museli udržet při nárazu sílu 300 kilogramů
  • Náraz při rychlosti 50 km/h bez autosedačky odpovídá pádu z výšky 10 metrů
  • Bezpečnostní pás nenahrazuje u malých dětí autosedačku. Není nastaven pro nízkou váhu a výšku a dítě může při nehodě uškrtit či jinak ošklivě poranit
  • Dokud to jde, vozte děti v homologované protisměrné sedačce

| Video: Youtube

Zdroj: BESIP, Policie ČR

Kdy může dítě na podsedák? Nejlépe nikdy

Až do 150 centimetrů nebo 50 kilogramů Besip doporučuje používat autosedačku, nikoliv podsedák. Ten totiž sice zvýší polohu dítěte tak, aby bylo možné jej bezpečně připoutat, ale neposkytuje žádnou další ochranu. Autosedačka naopak dítěti poskytne ochranu hlavy i těla. V případě kvalitních sedaček i proti bočnímu nárazu.

„Poslední kategorie dětských autosedaček, podle normy ECE R129, poskytuje dětem ochranu až do 150 cm a u většiny sedaček je váhový limit nad 50 kg,“ uvádí Besip. V autosedačce tak mohou klidně jezdit desetileté, i starší děti.