V prvních dnech života není potřeba používat zásadní množství kosmetiky. „Mázek, který pokrývá kůži novorozeného dítěte, dostatečně pomáhá udržovat její kyselé pH, zajišťuje antimikrobiální ochranu a přirozenou hydrataci. Přibližně po pěti dnech můžeme začít s opatrným používáním například koupelového oleje a tělového oleje po koupání, abychom zabránili vysušování pokožky a dopřáli miminku uvolňující dotekovou masáž,“ říká Jitka Kučerová z české značky přírodní kosmetiky Nobilis Tilia.
V oblasti plenek si v případě znečištění vystačíme s mycím olejem, popřípadě krémem při opruzení.
Kvalitní rostlinné oleje
Krémy a oleje pro naše nejmenší mají různá složení. Z hlediska výroby je krém emulze, tedy směs vody a oleje, které jsou spojené díky emulgátorům. „Můžeme tak do něho přidávat látky rozpustné jak ve vodě, tak v oleji. Naproti tomu rostlinný olej samotný s vodou mísit nelze čili do něho můžeme přidat pouze lipofilní látky,“ vysvětluje produktová specialistka.
Kvalitní rostlinné oleje lisované za studena jsou zároveň nejpřirozenější ochranou tenké novorozenecké pokožky. K ošetření citlivé pokožky novorozenců jsou nejdoporučovanějšími oleji mandlový a meruňkový – oba pro své nezaměnitelné účinky.
Zájem maminek o přírodní kosmetiku, která je svým složením šetrnější k dětem či k přírodě i při dlouhodobém používání, stále roste.
Dětská kosmetika musí být bezpečná
Na dětskou kosmetiku jsou obecně kladené vysoké nároky. Hlavně produkty pro děti do 3 let prochází zvláštním posouzením bezpečnosti. Klade se důraz na používání dlouhodobě ověřených a kvalitních surovin, řeší se toxikologie, mikrobiologická kvalita, možné alergeny či kožní snášenlivost. Obaly produktů také nesmí obsahovat malé, popřípadě oddělitelné součásti, ftaláty a nesmí napodobovat potraviny.
Každodenní šetrná péče o miminko:
Aromaterapie pomáhá
Aromaterapie je pro děti vhodná a funguje již od narození. Miminko se od první chvíle orientuje hlavně podle čichu. Vůně maminky pro něj znamená bezpečí a jistotu, v této fázi není potřeba používat další vůně.
Postupem času můžeme, podle slov Jitky Kučerové, začít s hydroláty (květovými vodami), které jsou jemné a osvěžující, pomáhají například se zklidněním mysli, nebo při nespavosti a strachu. Éterické oleje se u miminek používají cíleně, většinou při konkrétních potížích a ideálně v kosmetických produktech, kde je zaručeno jejich profesionální dávkování.
Aromaterapii je vhodné zapojit do každodenního života miminka již od dvou měsíců, například formou difuzéru se zvlhčovačem vzduchu. Důležité je dbát na kvalitu olejů a jejich možné kontraindikace.
Kosmetika pro nejmenší
Pro nejmenší děti je vhodné používat takové produkty, které jsou výrobcem výslovně doporučeny. Tato kosmetika by měla obsahovat co nejméně použitých surovin, aby zbytečně nezatěžovala citlivou dětskou pokožku.
Z legislativního pohledu by na etiketě měl být srozumitelný český text a uvedená zodpovědná osoba se sídlem v ČR. To by měla být garance, že výrobek splňuje evropské normy. „Pokud má výrobek navíc certifikaci např. CPK, CPK BIO, Vegan apod., je to záruka obsažených přírodních a kvalitních surovin.
Ne všechna přírodní kosmetika je však automaticky vhodná pro každé dítě stejně jako pro dospělého, všichni máme své individuální potřeby. Co jednomu vyhovuje, může druhého dráždit. Při pochybnostech je vždy lepší kosmetiku vyzkoušet na malé ploše kůže,“ doplňuje zástupkyně značky Nobilis Tilia.
Rozhodně je na místě v těchto dnech nepodcenit také ochranu před sluncem. Dětská pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělých, malá miminka by se měla slunce úplně vyvarovat, větší děti by se měly opakovaně mazat opalovacím krémem s doporučeným SPF 30.
Nepřeberné množství značek
I dětskou kosmetiku ovlivňují různé trendy a péče o dítě se časem proměnila. „Dříve nebylo tolik dostupných informací, používal se v podstatě jeden krém nebo olej na všechny a na všechno. Dnes existuje nepřeberné množství kosmetických značek, které nabízí různorodé účinné látky a doporučují své voňavé produkty pro konkrétní věk a použití. Na regálech vidíme pestré obaly s limitovanou edicí princezen a superhrdinů, hodně vyhledávané jsou bio produkty nebo hypoalergenní kosmetika,“ dodává Jitka Kučerová.
Faktem je, že dnešní maminky si více vyhledávají informace, čtou INCI, tedy obsah přísad, a zajímají se o jednotlivé suroviny a jejich původ, ale třeba i o dopad kosmetiky na životní prostředí. Tyhle trendy poměrně zásadně ovlivňují například influenceři.
Pozor na sluneční záření
Pokožka kojenců je desetkrát tenčí než pokožka dospělého člověka. Dětská pokožka navíc nemá dostatek barviva melaninu, které kůži před nepříznivými vlivy slunečního záření chrání. A čím je dítě mladší, tím je nebezpečí spojené s vystavováním slunečnímu záření vyšší.