Každý včelař také potvrdí, že seznamování dětí se včelami souvisí i s podrobnějším poznáváním přírody.

„Podle našich zkušeností vydrží sedět u výkladu pěti až šestileté děti, takže vlastně předškoláci. V podstatě tu na exkurzích máme děti až dospělé do 99 let, jak se říká. Ale pamatuji si i na tříletou holčičku, která hltala každou informaci a byla šťastná, že vidí včelky v okénkách a slyší je,“ říká paní Andrea.

Děti soutěžily jako včelky:

Je logické, že pobyt v přírodě dá dítěti víc než koukání na displej mobilu či tabletu. Na příkladu včel je možné děti naučit základy třeba i matematiky či přírodních věd.

Včelařem je rovněž manžel paní Andrey a jejich syn pracuje se včelami za dohledu rodičů vlastně již od tří let.

I když zpočátku měli strach, zda nemá alergii na včelí bodnutí stejně jako paní Andrea, která prošla speciální vakcinací. Alergie totiž může vzniknout u člověka i později.

Malí i velcí návštěvníci se seznamují s historií včelařství:

„Syn měl jednou jen bundičku s kloboučkem a jako mrňous nás pozoroval při práci. A zrovna pod tu bundičku mu vlétlo šest včel a všechny ho popíchaly, takže hodně plakal. Příjemné to často není ani dospělému, natož dítěti.“

Malý včelař rád pomůže
Andrea Novotná vzdělává již děti v mateřinkách stejně jako později na základních školách.

„Oblíbené je třeba pořádání medových snídaní. Samotné exkurze u nás trvají kolem dvou hodin a hlavní část probíhá v apidomku, kde část stěn tvoří prosklené plástve a vnitřní lavice na sezení jsou vlastně zvenku úly. S dětmi z mateřinek hrajeme hru na včelí úl a střídají se v simulaci práce v úlu.“ Prohlédnou si z něj také snímky.

Nakonec se obléknou do malých včelařských oblečků a přesunou se přímo k včelkám. Pochovají si trubce Karla, vezmou si do ruky rámeček se včelami a vyrábějí si i svíčky ze včelího vosku.

Včelí královna je má kamarádka, vypráví šestiletá včelařka:

„Se staršími školáky si povídáme, zapojuji je do výkladu a zkouším, co si pamatují. Dostanou ochutnat i med, případně další ovoce na farmě,“ popisuje paní Andrea.

Děti se také seznámí třeba i s pracovními nástroji včelaře, pozorují včely na plástu. Zjistí, jak rozeznat včelí královnu s tím, že trubec žihadlo narozdíl od královny nemá.

Samozřejmě vše záleží na věku a zručnosti každého děcka stejně jako na schopnosti vcítit se do života včel. Včelařství není podle paní Andrey pro každého, každý má talent na něco jiného.

Ekocentrum se proměnilo ve velký úl:

Jak ale dodává, nejdůležitější je pro ni bezpečnost dětí. Imunita vůči včelímu bodnutí není automatická ani pro včelaře, natož pro dítě. Je to závislé na tom, kde včela seděla a na jaké plodině.

„Nejhezčí pochvala je vždycky od dětí, protože vím, že v tu chvíli pozorně poslouchaly a něco si odtud odnesou. Třeba i to, že ke včelám je třeba chovat se vždy s respektem, ony z nás vycítí úplně všechno.“

Ve včelařském kroužku se děti seznámí s historickým vývojem včelaření po současnost. Naučí se, jak se vyvíjí včela, její důležité orgány, jak pracují v úle, jak vyrábějí med, dále se učí o jejich krmení, o zazimování, o jarním, letním a podzimním ošetřování. Naučí se odebírat a vytáčet med a v neposlední řadě také jak se včelstva léčí.