Předchozí
1 z 9
Další

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

„Oba moji rodiče sportovali. Máma hrála tenis a táta běhal na lyžích. Poté, co se rozhodli odejít z Plzně na Šumavu, bylo pro mě i mou sestru běžecké lyžování nejlepší variantou. Táta mě od čtyř let trénoval a dokonce vedl celý lyžařský oddíl Železná Ruda, kde bylo dalších padesát dětí,“ vracel se ke svým začátkům Šrail, jenž se pro Deník rozpovídal také o svých doposud největších úspěších v lyžařském světě.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

„V hlavě mám tři super výsledky, na které už asi nikdy nezapomenu. Prvním je vítězství na republikovém mistrovství v Novém Městě na Moravě, které mě nominovalo na Mistrovství světa ve švédském Falunu. V dálkových bězích je to určitě šedesáti kilometrový únik na Vasově běhu, při kterém se mi povedlo vyhrát na Everstbergu, kde je teď moje jméno vytesané pod dalšími skvělými lyžaři z celého světa a dalších třech prémiích. Další nezapomenutelnou akcí byla Zimní Světová Univerziáda, odkud jsem si přivezl bronz z týmového sprintu s Karolínou Grohovou,“ vzpomínal Šrail.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Přitom tyto výsledky se do sbírky jeho největších úspěchů vůbec nemusely zapsat. Na střední škole totiž Šrail přemýšlel, jestli bude se sportem vůbec pokračovat. „Základní školu jsem vystudoval v Železné Rudě. Rád na to vzpomínám, tato škola mi totiž dala základ do života. Na střední školu jsem pak odešel do Plzně. Tím pro mě nastalo dilema, zda pokračovat se sportem, a nebo třeba sport změnit,“ svěřil se. Jenže přišel na to, že sport k jeho životu zkrátka patří a tak se do toho obul ještě víc. S vervou sobě vlastní. „V tu chvíli začaly přicházet lepší výsledky a poté i nabídka od Lukáše Bauera,“ byl rád pravidelný účastník populární Visma SkiClassics, světové série dálkových běhů na lyžích.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Po úspěšném absolvování střední školy se stal zaměstnancem Národního parku Šumava a zároveň se musel rozhodnout, jak bude pokračovat jeho studijní život. „Nakonec jsem se rozhodl pro dálkové studium na Metropolitní univerzitě v Praze. Ale asi nejvíc rád jsem za ekonomii na Sportovní a podnikatelské škole, která mi pomohla nejen co se sportu týče, ale i celkového fungování v životě,“ pokračoval. Avšak jeho oblíbený předmět byste jistě neuhodli. „Asi hudební výchova. Tu jsem měl opravdu rád. Ale když nad tím tak přemýšlím, každý předmět ve škole měl něco do sebe a s odstupem času na něj rád vzpomínám,“ přemítá sympatický muž.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Ale teď zase zpátky k jeho kariéře elitního „dálkaře“. Ještě vloni oblékal dres eD system Bauer teamu, kterému šéfuje legenda běžeckého lyžování Lukáš Bauer. Po dlouhých letech však přišel nastal čas změnit dres. „S Lukášem jsem byl od založení týmu. Byla to čest a pro mě velká radost, že mě tehdy oslovil. Lukáš dokázal dát dohromady skupinu mezinárodních závodníků, která držela při sobě a přinášela mi radost z každého tréninku a závodu. Lukáš je jako osoba neskutečný dříč a nikdy jsem neprotestoval proti jeho tréninkům, jelikož jsem věděl, co dokázal a chtěl jsem ve sněhových stopách předvést podobné výsledky. Po šesti letech spolupráce jsem ale dostal nabídku od Vltava Fund Ski Teamu, kde působí také moje přítelkyně, a z toho důvodu, že odešli z týmu i všichni týmoví parťáci, jsem se rozhodl odejít taky a zkusit změnu,“ prozradil Šrail.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Ale život 189 cm vysokého lyžaře není jen o sportu. Ve svém volném čase dává Šrail potřebný prostor také své kreativitě. „Jak říká má přítelkyně, asi jsem trošku workoholik. Hledám si nové věci, které mohu vytvořit nebo zlepšit. Mezi mé koníčky patří i mé zaměstnání v Národním parku Šumava, za což jsem velice rád, že takovou možnost mám. V životě je podle mě důležité, aby měl člověk práci, která ho dosyta naplňuje,“ přemýšlí nahlas. Na otázku, kde nejraději tráví dovolenou a volno od každodenního stresu ale odpověděl znovu jako pravý a zapálený sportovec. „Od té doby, co jsem se dal na dráhu vrcholového sportovce, musela být dovolená vždy spojena s dřinou a tréninkem na soustředěních. Každé soustředění a závod Visma Ski Classics v zahraničí pro mě byl také poznáváním nových míst a tedy i dovolenou. Jako jeden příklad za všechny bych uvedl soustředění, kdy jsme vyrazili do Francie za mým týmovým kolegou Alexisem Jeannerodem a při trénincích jsme poznávali okolí,“ culí se.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Každý sportovec má ve svém životě ikonu, které by se chtěl alespoň přiblížit. Zkrátka, ke které vzhlíží. Jenže jsou i výjimky, které potvrzují pravidlo. A jednou ze zmiňovaných výjimek je právě borec ze Šumavy.
„Vyloženě sportovní vzor nemám, ale každý z mých sportovních kolegů mi něco přinesl a dal do života. Ilya Chernousov (ruský lyžař) je skvělým závodníkem a naučil mě mít ve sportovním přístupu a činnostech s tím souvisejí řád. Alexis Jeannerod (Francouz) je zase člověk, který se umí smát a se kterým máme stejné názory na život. Lukáš Bauer, jak jsem již řekl, je dříč, který má občas klapky na očích jako dostihový kůň a jede na 110 procent,“ usmívá se Jan Šrail.

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Velice zdatným parťákem byla Šrailovi po celou dosavadní kariéru i sestra Lucie. „Ve sportu dokázala super výsledky jako je třeba vítězství v RedBull Nordix. Když jsme byli malí, občas jsme se prali, ale na druhou stranu pro mě byla do šestnácti let sportovním parťákem a tak jsme si vždycky našli společnou cestu, abychom si pomohli. Doposud je mojí oporou a i když se občas neshodneme, je má největší fanynka a dokáže se dívat na všechny sportovní přenosy,“ pochvaluje si Jan Šrail, jenž si svůj čas na této planetě užívá plnými doušky. „Perfuere vita ad plenum, podle tohoto motta se řídím. V latině to znamená „užívej života naplno“. A tak bych to přál v životě každému.

Šrailův život je pestrý jako duha po svěžím dešti za přítomnosti slunce. A čas si najde také na další koníčky. Včetně jiných druhů sportů. I když…

„Abych řekl pravdu, nikdy jsem třeba na míčové hry nebyl moc talentovaný, ale určitě mě baví, když je dobrá parta a zasmějeme se u toho. Příprava na lyžařskou sezonu je velice pestrá a musí se zapojovat i kolo, běh, posilovna a nebo třeba kajak, který je i mým koníčkem. Nejradši z těchto všech sportů mám rád, když vyrazím do Alp a objevuji nová místa.“

Jan ŠrailZdroj: Deník / Martin Mangl

Na závěr exkluzivního rozhovoru se laufař narozený ve znamení Střelce rozpovídal také nad věčně omílaným téma – sportovec a strava. „Již od začátku sportovní kariéry jsem jídlo příliš neřešil. Pak přišly sezony, kdy jsem se na stravu zaměřil a naopak to pro mě bylo horší než lepší. Jelikož jsem zastáncem toho, že nejdůležitější je mít čistou hlavu a v případě, že má člověk hlad a jede trénink, kde má velký výdej, musí sníst, co tělo potřebuje. Jakmile se blíží sezona, určitě musím malinko přizpůsobit stravu blížícím se závodům, kdy se jedná o extrémní energetický výdej a z druhé strany není ideální, vozit s sebou velkou zátěž nadbytečných kilogramů,“ dodává se svým typickým úsměvem.