Klatovské náměstí Míru žilo po celou sobotu Dnem partnerských měst. Náměstím se linuly tóny i melodie hudebních seskupení hned ze čtyř zemí, a to Holandska, Německa, Francie a Ruska. Do Klatov totiž přijely zástupci partnerských měst, se kterými Klatovy spolupracují od devadesátých let. Nechyběl ale ani klatovský Šumavánek nebo kapela Ukradený Vjecy.

„Slavíme 750 let města, a tak je pochopitelné že jsme pozvali i naše partnery z německého Chamu, holandského Heemskerku, francouzského města Poligny a ruského města Polevskoj. Vedle oficiálních delegací jsme pozvali i jejich hudební soubory. To proto, abychom ukázali lidem tady u nás, že se i oni dokáží dobře bavit, že také něco umí. Přivezli ukázky jejich tvorby, folklor, kulturu a o to nám šlo především,“ vysvětluje důvody pořádání Dne partnerských měst v Klatovech starosta Rudolf Salvetr.

Kromě velkých orchestrů se na podiu vystřídala i menší hudební seskupení a chybět nemohl ani taneční soubor z Ruska. Také Elena Pogrebnyak, která do Klatov přijela s Ruským souborem Perezvony byla nadšena vynikající organizací celého koncertu. V Česku vystupují moc rádi a váží si zájmu zdejšího publika.

„Celé koncertování v Klatovech na náměstí mělo výbornou atmosféru. Lidé nás vnímali a přišli nás podpořit. Jsem ráda, že jsme tu mohli být, že jsme tu s našimi hudebníky reprezentovali nejen město Cham, ale i celé Německo a jeho kulturu,“ svěřila se se svými pocity vedoucí německého souboru Sigrit Stabe – Hoffman.

„Na oplátku jsme do programu zařadili vystoupení našeho folklorního souboru Šumavánek a kapely Ukradený Vjecy, což bylo dobře hodnoceno,“ dodal Salvetr.

Dnu partnerských měst ale předcházel i další doprovodný program. Vše odstartovalo již ve čtvrtek, kdy se delegace měst zúčastnily slavnostního koncertu Čské filharmonie v jezuitském kostele.

„Slyšet v Klatovech Českou filharmonii bylo pro mě velkým zážitkem. Byla to pro mě a pro naše město velká pocta. Jsem šťasten, že jsem mohl být téměř před osmnácti lety u toho, když jsem jako tehdejší starosta francouzského města Poligny byl u podpisu partnerských smluv a že jsem mohl přispět k poznávání obou národů,“ řekl Deníku bývalý starosta města Poligny Pierre Tinguely.

Také páteční mimořádné zasedání zastupitelstva města Klatov se neslo v duchu další spolupráce. „Se všemi městy spolupracujeme řadu let, a tak bylo na čase zhodnotit toto období a dohodnout se, jak budeme v naší spolupráci dál pokračovat. Zástupce partnerských měst jsme na společné zasedání pozvali také proto, aby se navzájem poznali a vyměnili si své zkušenosti a poznatky,“ dodal Salvetr.

Delegace si během návštěvy Klatov prohlédly, jak Klatovy pečují o seniory, navštívily školy a pamětihodnosti města. Sobotní akce na náměstí Míru byla velmi kladně hodnocena i veřejností. „Přišli jsme se podívat a moc se nám ten program líbil. Určitě by v něm mělo město Klatovy pokračovat i v jiných letech,“ přála by si Věra Pešková z Klatov.