Na vodním hradě Švihov pokračuje o víkendu pátý ročník letního divadelního festivalu, který 4. srpna uvede hru Skvrny na slunci s Janem Révaiem v hlavní roli a 4. a 6. srpna představení Agnes Balladone, což je příběh herečky na pokraji sil. Všechna představení startují v 19.30 hodin v hradním špýcharu.

Na návštěvníky čeká také zámek Červené Poříčí, který letos své brány otevírá při příležitosti 400. výročí postavení zámku v termínu v cyklu mimořádných prohlídek po celé léto. Prohlídky se konají o všech sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 16 hodin. Prohlídka trvá cca 40 minut. „Prohlídkový okruh zahrnuje renesanční prostory přízemí zámku, barokní prostory vévodského apartmá v prvním patře a soukromé vévodské pokoje v přízemí zámku,“ informuje David Růžička z NPÚ v Plzni. Na zámku je zároveň otevřena výstava „Zastav se a rozhlédni se kolem sebe“ fotografa Viktora Kronycha.

Hrad Velhartice chystá od čtvrtka 4. srpna do soboty 6. srpna vždy od 19 hodin - Večerní divadelní prohlídky na téma „Prokletí velhartických pánů“. Na návštěvníky čekají oblíbené noční prohlídky, při nichž se setkají se všemi významnými vlastníky velhartického hradu. Letos netradičně trasa povede hradem i zámkem zároveň. „Budeme sledovat historii panství od dob legendárních přes doby, z nichž se již dochovaly písemné prameny, budeme stoupat po schodech vývoje evropské kultury, pozorovat, kterak se měnil životní styl, pohled na svět i kultura. Jen lidé, jak uvidíme, jsou stále stejní,“ popisuje akci Růžička. Kapacita těchto prohlídek je omezena, a tak organizátoři doporučují si vstupenky předem rezervovat na tel. čísle 376 583 315.

Hrad a zámek Velhartice až do konce října láká také na výstavu Fantastický svět Karla Zemana, která je umístěna v pivovaru hradu Velhartice. „Jde o hravou interaktivní expozici pro děti i dospělé, která návštěvníky provede kouzelným světem významného českého filmového tvůrce Karla Zemana, autora legendární Cesty do pravěku. Výstava přibližuje filmy jako Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Na kometě, pana Prokouka i celou řadu filmů a filmových postaviček, rekvizit z divácky oblíbených filmů režiséra Karla Zemana. Výstavu lze navštívit během otvírací doby hradu,“ dodal Růžička.

Největší česká hradní zřícenina, hrad Rabí, zase zve na Rabský festival loutek Rábský Floutek II. – Loutky bez hranic. Akce se koná 6. srpna od 15 hodin. Na Rabí je k vidění i výstava fotografií Miroslava Zámečníka v doprovodu textů Jana Konfršta pod názvem Viděné (a přitom) Neviděné. Expozice je instalována na nádvoří v kamenných prostorách rabské hradní konírny a postrojovny a přináší mnohé myšlenky sdělované ve větách psaných. Proto se může hodit svetr, ale i brýle. Další výstavu Světlo a tvar, což je výstava plastik plzeňského sochaře Františka Bálka, naleznete v prostoru podzemí rabského hradního kostela Nejsvětější Trojice.