Prácheňský kraj je název výstavy, kterou můžete navštívit ve výstavní síni U Trčků ve Velkém Boru. O velkoborských výstavách jsme si povídali s jejich hlavním organizátorem Václavem Drhou.

Výstavy organizujete již řadu let. Můžete nám toto období přiblížit?

Výstava o Prácheňském kraji je v pořadí již naší jedenáctou výstavou. U všech jsem byl a doufám, že u dalších ještě dlouho budu.
Výstavy ale organizujete v docela netradičním prostředí… Máte pravdu. Prostory, ve kterých jsme si zřídili výstavní a koncertní prostory, se nacházejí v bývalém řeznictví. Vše jsme dali dohromady v roce 2004 s přispěním dotace ve výši 1,5 milionu korun. Výstavní sál je v bývalé chladírně, pak tam máme i bývalou dílnu a řeznickou výrobnu, kde je třeba knihovna s internetem. Prostě, udělali jsme si zde prostory které nám tady chyběly a dnes jsme spokojeni.

Podle čeho vybíráte témata svých výstav?

Různě, podle toho, co nás zrovna napadne. První výstava byla zaměřena na Velký Bor, kdy jsme zde vystavovali obrazy našeho místního malíře pana Mently. Obrazy Velkoborska nám zapůjčila jeho rodina a výstavu jsme doplnili o rukodělné výrobky místních žen, které ukázaly své umění ve vyšívání, batikování a podobně. Tak takhle jsme začínali. Pak následovaly výstavy o Chodsku, Šumavě, Praze, Vltavských kaskádách, myslivosti a podobně. Organizujeme zde prostě výstavy profesionálních i amatérských malířů, fotografů a dalších. Myslím si ale, že zájem návštěvníků je velký, a to je náš hnací motor k tomu abychom v tradici pokračovali.

Letošní výstava je o bývalém Prácheňském kraji…

Prácheňský kraj, pod jehož správu patřila města Sušice, Písek, Strakonice, Prachatice, Vodňany, Příbram, Kašperské Hory a dále třeba hrady a zámky Březnice, Orlík, Zvíkov, Netolice, Střela, Rabí, Vimperk a Kašperk byl významným regionem, který je doslova za humny. Proto jsme se rozhodli tento kraj představit na obrazech malíře Augustina Lišky staršího, který zde vystavuje obrazy malované temperou, pastelem a uhlem. On se ve své tvorbě věnuje právě Prácheňsku. Vystaveny tu máme i historické fotografie zapůjčené od Bohuslava Šotoly z Nepomuku. Městské muzeum v Horažďovicích nám zapůjčilo mezi jinými i archeologické nálezy z okolí města. Prostě Prácheňsko a okolí pod starobylým hradem Práchní tu je na každém kousku. Stačí k nám zavítat a prohlédnout si.

Letošní výstava byla ale přesto v něčem výjimečná?

Ano, vystoupil zde náš místní pěvecký sbor Velkobor, který se postaral o hudební doprovod vernisáže. Náš sbor sklízí úspěchy všude kde vystoupí a reprezentuje naši obec.

Kdy si mohou naši čtenáři přijít výstavu prohlédnout?

V pracovní dny až do 25. července v době od 7.00 do 15.00 hodin , nebo telefonickém objednání na obecním úřadě.