Rázná dechovka vyhrávající do kroku, nažehlené uniformy a nablýskané hudební nástroje. Vzduchem létaly hůlky mažoretek a městem se nesly pochody, polky, valčíky i jiné skladby. Švihovem opět po roce prošel za potlesku přihlížejících diváků průvod účastníků letošního 37. ročníku přehlídky mládežnických dechových orchestrů a pohybových skupin Švihovské hudební léto. Hudba zněla městečkem od pátku do sobotního pozdního odpoledne. I letos měli totiž pořadatelé připraven bohatý program, který přilákal několik set návštěvníků.

„Připravit přehlídku nám zabere opravdu skoro celý rok. Jedna přehlídka skončí a už se musí začít připravovat druhá. Nejdůležitější a nejtěžší je ale sehnat finanční prostředky, bez kterých bychom tuto akci mohli jen stěží organizovat. Pomáhají nám sponzoři, město a celý letošní ročník byl spolufinancován také Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj Investice do vaší budoucnosti,“ říká Jaroslava Suchá ze Základní školy ve Švihově.

Organizátoři, kterými jsou Unie rodičů ČR při ZŠ ve Švihově, škola, město Švihov a správa hradu, se snaží přichystat pro diváky pokaždé nějakou novinku.

„Letos třeba se nám zde poprvé představil dechový orchestr naší partnerské obce Boltigen ze Švýcarska a svoji premiéru zde měla také skupina mažoretek Maršálky, které sklízejí na soutěžích významná ocenění. Samozřejmě zde letos nechyběl orchestr z německého Chamu ani tradiční účastníci přehlídky z Rožmitálu pod Třemšínem, Benešova, Klatov, Plzně a Švihova,“ pokračuje další z organizátorek Jaroslava Urbánková.

„Je to paráda vidět tolik mladých lidí, kteří se věnují hudbě. Jezdíme do Švihova pravidelně ,“ tvrdí Jiřina Dolanská ze Šťáhlav, která přijela do Švihova s manželem i vnoučaty.

Hrálo se i na hradě

Hudebníci zaplnili v pátek nově zrekonstruovaný kulturní dům a v sobotu pak zahradu vodního hradu přímo ve Švihově. V budově školy byla připravena výstava z dějin školního orchestru a skupiny mažoretek.

„Chloubou naší školy je žákovská kapela, která byla založena v roce 1963. Jejím prvním kapelníkem se stal řídící učitel ve výslužbě Jaroslav Hladík. V současnosti vede kapelu Josef Babka z Roupova. Když dechová hudba slavila v roce 1973 ve Švihově desáté výročí svého založení, byl položen základ nové tradici školy a města – Švihovskému hudebnímu létu, které se od té doby koná každý rok na začátku června. Náš orchestr ani pohybová skupina na této akci nesmí nikdy chybět,“ dodala Urbánková.

A švihovský orchestr ani mažoretky nezklamaly diváky hudebního léta ani letos, o čemž svědčí bouřlivé potlesky při jejich koncertování jak v pátek v kulturním domě, tak v sobotu na zahradě hradu. Podle organizátorů byl letošní ročník přehlídky úspěšný.