A chybět by nemělo ani Da Vinciho dílo La Bella Principessa, které mu bylo připsáno teprve nedávno. Jeho cenu odborníci odhadují na 100 milionů liber, zhruba tři miliardy korun.

Nabídku na zapůjčení unikátní výstavy velikánů italské renesance totiž dostala náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová při návštěvě Vatikánu od Francesca Buranelliho z Komise pro kulturní dědictví církve.

„Vše je v počáteční fázi. Význam výstavy je mezinárodní, její případné uvedení v Plzni by se stalo jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí roku v České republice i střední Evropě. Pro další jednání je ale nutné prověřit řadu produkčních otázek a najít vhodný prostor pro její instalaci,“ říká Jana Komišová z plzeňského magistrátu.

Podle našich informací by v úvahu přicházela Měšťanská beseda nebo Západočeské muzeum v Plzni. „Zatím nás nikdo neoslovil. Prostory na výstavy obrazů u nás jsou, ale konají se zde spíše výjimečně. Samozřejmě taková příležitost by byla čest,“ uvedla tisková mluvčí muzea Romana Němečková. S velkými výstavami slavných umělců tady mají své zkušenosti. V roce 2007 tady byla k vidění díla Václava Hollara a o rok později obrazy Alfonse Muchy.

Výstava inspirovaná životem a dílem Leonarda da Vinci a jeho uměleckým a tvůrčím setkáváním s Michelangelem a Rafaelem je od února ve švédském Göteborgu.

„Profesor Buranelli sdělil, že papežská komise by ráda tuto výstavu představila i v dalších evropských městech,“ říká Komišová. Jedním z nich by mohla být právě západočeská metropole. Termín zatím není přesně stanoven, ale hovoří se o létě příštího roku.

Jednou z náležitostí spojenou s výstavou je i pojištění jejích exponátů. To v podobných případech nebývá jednoduché. „Pojistit se dá v podstatě všechno. Občas děláme i podobně mimořádné věci. Cena i bezpečnostní opatření jsou vždy předmětem domluvy,“ sdělila Lucie Hergetová z odboru komunikace České pojišťovny.