Dlouhodobá expozice ze sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze je umístěna v prostorách Městského úřadu v Měčíně. Expozice představuje náštěvníkům ojedinělý sbírkový fond předmětů domácké výroby dřevěných soustružených hraček, které mají svůj původ v nedaleké obci Skašov (Plzeň–jih).

„Vystavené exponáty tvoří rozsáhlý soubor různých druhů tradičních dřevěných hraček – pro dívky panenky, miminka, nábyteček, pro chlapce koníci, husaři, vozíky. Expozice je doplněna ukázkami postupů při výrobě některých hraček a rekonstrukcí výrobního koutu v obydlí výrobce hraček v podobě na přelomu 19. a 20. století, která představuje ženu malující zhotovené hračky. Ojedinělou součástí expozice je také soubor portrétních fotografií výrobců hraček z 1. poloviny 20. století,“ říká průvodkyně muzea Věra Bůžková.

Domácí výroba dřevěných soustružených hraček ve Skašově, jejíž počátek se přes velkou snahu badatelů nedá spolehlivě prokázat, má své počátky nejspíše na konci 18. století. Jisté je, že navázala na již tehdy existující soustružnickou výrobu užitkových předmětů. První písemná zmínka o ní však pochází až z roku 1826. Největší rozkvět prožívala v průběhu 19. století. Výroba hraček ve Skašově se udržela do konce dvacátých let 20. století. V období krize ve třicátých letech zájem o ně podstatně poklesl a obnovil se jen nakrátko v období 2. světové války. Po roce 1945 výroba hraček ve Skašově téměř zanikla.

„O muzeum je v poslední době značný zájem především díky médiím. Muzeum i Měčín se dostaly do povědomí a lid do zdejšího kraje přijíždí víc a víc,“ pochvaluje si Bůžková.

Měčínské muzeum můžete navštívit v úterý a ve čtvrtek od 12 do 18 hodin, v úterý a v pátek od 8 do 12.30 hodin. V hlavní turistické sezoně je pak muzeum otevřeno i po telefonickém ohlášení téměř kdykoliv.

/Zdroj: MÚ Měčín/