Klatovské divadlo přivítá v pondělí 2. března na svých prknech opět Západo-Čechův Big Band. Jejich příznivci se tak budou moci opět ponořit do skladeb swingové éry. O krátký rozhovor jsme požádali zástupce kapelníka Aleše Buriánka.

Jaké byly začátky orchestru?
První koncert Západo-Čechova Big Bandu se uskutečnil na přelomu milénia. V té době se opět, po mnoha letech, setkal na jazzových dnech v plzeňském divadle Svatopluk Čech s rytmickou sekcí kapely UFO. Ta již v 80. letech spolupracovala na debutujícím LP Sváti Čecha, tehdejšího sólisty tanečního orchestru Československé televize.

Poté, co autor – aranžer i sólista v jedné osobě odešel do ciziny, byla tato profilová LP deska z trhu stažena. V té době bylo zvykem dodržovat heslo: „Kdo nehraje s námi, hraje proti nám:“. Byla to opět hudba, které někdejší přátele svedla zase dohromady. Po dvaceti letech, kdy spolu poprvé zahráli v hotelu Javor v Železné Rudě, se pár nadšenců rozhodlo založit Big Band, který po třičtvrtě roku pilné práce uskutečnil svůj první koncert právě v klatovském divadle.

Bylo náročné dát orchestr dohromady a vydat první desky? Kdo s vámi například už vystupoval?
Svatopluk Čech, který je dodnes profesorem Vídeňské konzervatoře, obětavě dojížděl na zkoušky jak z Vídně, tak ze svého druhého domova v Plzni. Náročné práce s dvacetičlenným orchestrem však brzy přinášela výsledky v podobě mnoha úspěšných koncertů. Big Band natočil ze zvukové režie Miroslava Trávníčka již 2 CD, na kterých můžete slyšet skladby jazzových klasiků, jako je G. Miller, L. Armstrong a další.

V programu orchestru se však objevily i zajímavé úpravy jiných stylů, včetně jazzrockových. Během posledních let se na vystoupeních objevila zvučná jména hostujících interpretů, jako jsou Karel Hála, Marcela Králová, Jiří Suchý nebo černošský trumpetista Zoller.

V klatovském divadle nyní vystoupíte už poněkolikáté, kde jste třeba už hráli?
Na podzim roku 2008 se již podruhé v Klatovech orchestr prezentoval v rámci plzeňského festivalu „Jazz bez hranic“ nebo také na jazzových festivalech v Neratovicích, Rokycanech nebo ve Slaném.

Kde má váš orchestr zázemí?
Zázemí má Západo-Čechův Big Band v Základní umělecké škole Josefa Kličky v Klatovech, kudy prošla drtivá většina členů souboru.

Letos oslavíte deset let orchestru. Chystáte nějaké oslavy?
Oslavy desátého výročí založení a trvání orchestru se plánují na podzim tohoto roku. Zatím neprozradíme víc. Naši příznivci se ale mají na co těšit.