VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyjátr Horažďovice zahájil 164. sezonu

Horažďovice - Vznik ochotnické společnosti v Horažďovicích je datován rokem 1845

16.10.2009
SDÍLEJ:

Horažďovický soubor TyjátrFoto:

Vznik ochotnické společnosti v Horažďovicích je datován rokem 1845, přesněji 12. srpna, kdy zdejší divadelní nadšenci uvedli představení „Noční můra“. Tehdy se rozhodlo několik vlastenců v čele s Dr. Frenzlem, lékárníkem Dusíkem a učitelem Ševčíkem (otcem významného českého houslového pedagoga) založit ve městě stálou divadelní společnost. Hra se líbila a hrubý příjem čítal 31 zlatých a 36 krejcarů, což byla na tehdejší dobu docela značná částka. O tom, že bylo toto představení úspěšné, svědčí i fakt, že do konce tohoto roku byla sehrána další tři nová představení. Bohužel počet členů z této doby nám není znám. Víme jen, že mezi členy byly významné osobnosti města a jeho přední představitelé, Vedle již uvedených např. také Anna Rottová, dcera městského důchodního, Anna Gollerová, dcera zámeckého ředitele, D. V. Dubovský, V. Flanzer, notář Adam, později purkmistr F. Celerin.

Hrálo se převážně německy, protože českých her bylo jako šafránu a překlady z němčiny zabraly dost času a stály i hodně peněz. Hrálo se, kde bylo možné. V počátcích v přírodním amfiteátru zámecké obory a v refektáři zrušeného minoritského kláštera. V pozdějších letech se hry horažďovických ochotníků přesunuly na jeviště sálu hotelu Modrá hvězda, hrálo se dlouhý čas i v místní sokolovně a od roku 1964 v kulturním domě, kde mají herci divadelní útočiště dodnes.

Horažďovický soubor „Tyjátr“ vstupuje letos do 164. divadelní sezony a ve své historii má zaznamenáno skoro 500 premiér.
„Náš spolek de facto nikdy svoji činnost neukončil, i když několikrát nastala, jak už to bývá v každém spolku, a nejen divadelním, určitá stagnace. Například za druhé světové války byly možnosti hrát divadlo velice omezené a částečný útlum byl znatelný i počátkem 50. let, kdy soubor přešel pod osvětovou besedu. 90. léta také nepatří v naši historii k nejbohatším, protože zájem o ochotničení ochabl. O to víc nás těší renesance v posledních patnácti letech,“ říká principál Divadelního spolku Tyjátr Horažďovice Karel Šťastný.

V současné době má Tyjátr Horažďovice 51 členů a věkový průměr je okolo padesáti let. Za rok nastudujeme přibližně dvě nové premiéry a máme tři režiséry. Úžasné zázemí máme ve zdejším kulturním domě, jehož provozovatelka Libuše Mužíková je také naší členkou. Od města máme za symbolickou 1,- Kč pronajatý prostor na kulisy, který je pro nás v současnosti sice nevyhovující, ale vhodnější se bohužel prozatím nenašel. Kulisy i kostýmy si většinou vyrábíme a šijeme vlastní, někdy se však naskytne možnost je za výhodnou cenu nakoupit při vyřazování v DJKT v Plzni, se kterým máme velmi přátelské kontakty,“ vypráví Šťastný.

Nejstarší členkou Tyjátru je paní Anna Šamanová, která příští rok oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny, a to ještě před čtyřmi lety byla aktivně zapojena do programu oslav 160. výročí založení spolku.

Jelikož se v našem městě již řadu let pořádá krajská přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, pokládáme za slušnost se občas také ukázat a změřit pomyslné síly se svými kolegy z Plzeňského a Karlovarského kraje. Víme, že s některými se nemůžeme umělecky rovnat, ale chceme ukázat, že divadlo stále žije i v Horažďovicích. V minulosti jsme se pravidelně účastnili i přehlídek ve Žluticích, v Přešticích, v Makově, v Hlavňovicích a v Radnicích, kde úspěch byl skoro pravidelný. Loutkoherecká sekce se tradičně účastní Skupových Strakonic a jedenkrát jsme i nesoutěžně vystoupili na Mezinárodní loutkové přehlídce v Chrudimi,“ pokračuje mladý principál.

V současnosti soubor začíná nacvičovat drama Arthura Millera, jehož premiéru plánuje na polovinu února. „V našem diáři máme červeným písmem zvýrazněno také datum 29. ledna 2010, kdy pořádáme již tradiční divadelní bál. Loutkoherci také pilně cvičí a od konce října budou pro naše nejmenší diváky hrát každý druhý pátek v kině Otava,“ pokračuje Šťastný.

„Jak jsem se již zmínil, v současné době se v amatérském divadle opět blýská na lepší časy a dle hlasů ostatních kolegů z ochotnické unie je tomu tak v celé ČR. Mladých zájemců o divadlo začíná být dost, až mám někdy strach, že je všechny nevyužijeme. S penězi je to poněkud horší. Dostáváme sice roční příspěvek od města, ale ten pokryje někdy jen samotnou režii souboru během roku. Máme však již stálé sponzory, kteří nás v naší činnosti podporují a bez jejichž pomoci bychom si už asi nikdy nezahráli. Tímto bych chtěl poděkovat horažďovickým firmám ,které patří k našim stálým sponzorům. jsme rádi, že jsou k nám štědré i firmy, které nejsou místní. Občas se pokoušíme podat i žádost o grant. Například letos nám ve spolupráci s městem Horažďovice vyšel projekt omalovánek s horažďovickými loutkami,“ chlubí se šéf horažďovických ochotníků.

„S hostováním je to velmi složité. Když se zrovna naskytnou nabídky k hostování, nedovolí nám to velikost výpravy nebo velký počet účinkujících. Tradičně již vystupujeme v Klatovech, kde nám místní stálá divadelní scéna vychází velice vstříc. Z těch dalších mohu jmenovat třeba Chanovice, Žihobce, párkrát jsme vystupovali v Kašperských Horách a třeba i v Plzni na domácí scéně spřáteleného ochotnického souboru Jezírko. Mrzí mě, že třeba v Sušici to nefungovalo, ale s tím se prostě nedá nic dělat. Mnoho venkovských jevišť, na která nás také zvou, však postrádá základní vybavenost, jako například funkční oponu, čisté jeviště nebo alespoň dva reflektory a hrát se tam už dneska prostě nedá,“ dodává Karel Šťastný.

V loňském roce navázal soubor Tyjátr přeshraniční spolupráci s německým městem Regen, kde před prázdninami v němčině sehrál dvě loutkové pohádky. Ohlas byl nad očekávání výborný, a tak by herci chtěli příští rok v Regenu vyzkoušet činohru.

Autor: Ludvík Pouza

16.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 19 560 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19560 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Klatovská nemocnice, a.s. - Plzeňská 929, 339 01 Klatovy II, Požadujeme: ÚSO vzdělání, Nabízíme: nové prostředí, možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, Mzda: od 19 560 dle dosavadní praxe a dosaženého vzdělání. Pracoviště: Klatovská nemocnice, a.s., Plzeňská, č.p. 929, 339 01 Klatovy 1. Informace: Ondřej Provalil, +420 376 335 897.

Bankovnictví a finanční služby - Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví 22 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví PŘEPÁŽKOVÝ PRACOVNÍK FIO BANKY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: SŠ vzdělání, znalost bankovních produktů, základní znalost kapitálových trhů, reprezentativní vystupování a prodejní schopnosti, uživatelská znalost Internetu a MS Office, samostatnost, zodpovědnost a vysoké pracovní nasazení, VÝHODOU: znalost AJ, PRACOVNÍ NÁPLŇ: komplexní makléřské služby pro klienty; sjednávání smluv se zákazníky a přijímání pokynů k obchodním transakcím klientů; příjem a výdej hotovosti a získávání nových klientů z řad registrovaných zájemců o služby Fio banky, NABÍZÍME: šanci na seberealizaci, práci v mladém týmu ve stabilní finanční skupině, odborný růst v atraktivní oblasti kapitálových trhů, příležitost pro končící studenty hledající praxi ve finanční sféře, PP na dobu určitou - zástup za mateřskou dovolenou - cca 3 roky, PRVNÍ KONTAKT: e-mailem Pavel Bernard - pavel.bernard@fio.cz. Pracoviště: Fio banka klatovy, Vídeňská, č.p. 181, 339 01 Klatovy 1. Informace: Pavel Bernard, +420 724 346 336.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 30 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků PRACOVNÍK EXPEDICE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: znalost práce na PC, pečlivost, zodpovědnost, flexibilitu, ochotu pracovat na směny, Oprávnění na VZV není podmínkou, SMĚNNOST: třísměnný provoz, Vhodné i pro absolventy, NÁPLŇ PRÁCE: práce v expedici, komunikace s řidiči, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: příspěvky na stravování (obědy, večeře), na dopravu, na ubytování , na penzijní připojištšění, na dovolenou, kulturu, sport, vzdělání, na úhradu předškolního zařízení, na rekreace (rekondiční pobyty); 5 týdnů dovolené, roční odměny, možný nákup výrobků, náborový příspěvek, KONTAKT: Marie Pošarová - osobně v DZ Klatovy (pracovní dny 8 - 14 hodin), telefonicky (pracovní dny 8 - 14 hodin), e-mailem. Pracoviště: Drůbežářský závod klatovy a.s., ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Marie Pošarová, +420 376 353 382.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 11 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti POMOCNÍ PRACOVNÍCI V LESNICTVÍ A MYSLIVOSTI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ PRACOVNÍCI V LESNICTVÍ A MYSLIVOSTI, lesnické práce v pěstební činnosti v oblastni Nýrska, okr. Klatovy. Nutná denní vlastní doprava na pracoviště podle potřeb zaměstnavatele a zpět, fyzická zdatnost - náročná fyzická práce. Úkolová mzda závislá na objemu a kvalitě odvedené práce dle příslušných normativů., Pracoviště: Lesní terén v okolí Nýrska., Kontakt POUZE mail, stručný životopis. Nehlásit na sídle firmy.. Pracoviště: Lesgeo s. r. o.,pracoviště, 340 22 Nýrsko. Informace: Jiří Linhart, .


Oslavy hasičů v Horažďovicích.
41

FOTOGALERIE: Horažďovičtí hasiči slavili výročí

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

V Dobřanech zaburácí motory

Dobřany – Nejtěžší závod terénních aut ve střední Evropě je tu. 24hours Offroad Maraton odstartuje v sobotu ve 14.00 hodin na Šlovickém vrchu u Dobřan.

Ženu nutil, aby si vykopala hrob

Klatovy – Čtyřiašedesátiletý invalidní důchodce z Klatovska, který velmi drsným způsobem psychicky i fyzicky týral déle než rok svoji o 18 let mladší partnerku a málem ji dohnal až k sebevraždě, stráví ve vězení 1461 dnů, tedy rovné čtyři roky. Rozhodl o tom krajský soud v Plzni, který tak potvrdil verdikt klatovského soudu.

Stolní tenistky vybojovaly první ligu

Klatovy – O historický úspěch se postaraly stolní tenistky KST Klatovy Andrea Hnojská, Petra Jehlíková, Zdeňka Marešová ml., Zdeňka Marešová a Rebeka Žižkovská, které vybojovaly postup do 1. ligy, tedy do druhé nejvyšší soutěže v ČR.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT