Den partnerských měst chystá na tuto sobotu 26. června město Klatovy. Akce odstartuje na náměstí Míru v deset hodin dopoledne a program bude bohatý. O tom, co na náměstí uvidíme a uslyšíme, jsme si povídali s místostarostkou města Klatovy Věrou Tomaierovou.

Proč právě den partnerských měst?

Od počátku nové éry polistopadových starostů uzavírá naše město různé partnerské smlouvy se zahraničními městy. Nejdříve to bylo francouzské město Poligny, pak nizozemské město Heemskerk, německý Cham a nakonec ruské Polevskoj. Protože letos slavíme významné výročí, neměli by zástupci našich partnerských měst na těchto oslavách chybět. Proto jsme je k nám do Klatov pozvali. Část jich přijede již ve středu. Zúčastní se koncertu České filharmonie i slavnostního zasedání zastupitelstva města. Protože chceme, aby naši občané poznali, jak se žije a jak se umí bavit lidé ve městech, se kterými úzce spolupracujeme, rozhodli jsme se uspořádat den partnerských měst, ve kterém se představí hudební a taneční skupiny.

Jaký bude program?

Program bude opravdu nabitý celý den od deseti hodin dopoledne do večerních hodin. Vše odstartuje Big classic orchestra z Nizozemska, pak je vystřídá Školní hudební skupina a taneční skupina z Chamu, před polednem vystoupí Brass quintet Heemskerk. Po obědě zazní česká hudba i zpěv, jelikož se v plné síle ukáže folklorní soubor Šumavánek z Klatov. Na programu bude dále Quitar trio Heemskerk, Flute guartet Heemskerk, Orchestr Poligny a Vocals Pop Heemskerk. Ve 14.15 hodin přijde na jeviště hudební a taneční soubor z Ruska Perezvony a následovat budou Clarinet quartet Heemskerk, Vocal classic Heemskerk, Accordeon trio Heemskerk a Big Pop orchestria Hemskerk samozřejmě z Nizozemska. V šestnáct hodin přijde na řadu opět školní orchestr z Chamu, v 16.30 Orchestr Poligny, Pop group Probation Heemskerk a v 17.30 hodin hudební a taneční soubor Perezvony. Od 20.00 hodin zahraje na náměstí v regionu oblíbená kapela Ukradený Vjecy, která program zakončí.

Představí se nám pouze hudební a taneční soubory, nebo poznáme při dnu partnerských měst i jiné zajímavosti, jako třeba gastronomii?

Bohužel, co se specialit a pochutin z jednotlivých měst týče, budete moci ochutnat pouze pochutiny z Chamu v Německu. Co se originálních produktů týče, představíme zde hlavně produkty ze Šumavy, abychom ukázali, že i u nás umějí lidé dělat kvalitní a opravdu tradiční české výrobky i speciality.

Z čeho je tato akce financována?

Vedle rozpočtu města je celý projekt spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj Investice do vaší budoucnosti.