VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumava umírající a romantická

První část šestidílného cyklu o publikaci J. Váchala

13.1.2009 1
SDÍLEJ:

Poslední fotografický portrét Josefa Váchala, počátek května 1969Foto:

Je to kniha, která se vám do normální knihovny nevejde. Posuďte sami: i s pevným obalem váží téměř čtyři kilogramy, velká je jako dvě normální obrazové publikace vedle sebe. A přece si troufám říct, že je to knižní událost, možná Kniha roku 2008. Na jaře minulého roku ji vydalo nakladatelství Paseka Ladislava Horáčka podle originálu uloženého v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, a to ve dvou provedeních: to první jako faksimile původní velikosti knihy vyšlo ve 200 číslovaných výtiscích.

Druhá edice, cenově čtenářům přístupnější, je zmenšenou verzí originálu (rozměry 38 x 29 cm). Je to dílo veliké, úctyhodné, asi nejlepší kniha spisovatele, malíře , dřevorytce, tiskaře, umělce - bouřliváka a mystika Josefa Váchala (23.9.1884 – 10.5.1969). On sám o publikaci pro přesnost na poslední straně knihy uvedl: „Text k této knize napsal, z 8014 ručně řezaných a odlitých typů vysázel, 74 barevnými dřevoryty (celkem v 554 barvách tištěnými) doprovodil, vytiskl a vydal v jedenácti úplných exemplářích dřevorytec Josef Váchal v době od 19. července 1928 do 3. května 1931.“

Tedy téměř tři roky pracoval Váchal na této jedinečné knize. Její myšlenky, vize, varování, obdiv k Šumavě i kritiku stavu tehdejšího i chmurné perspektivy vám chci přiblížit v následujících pěti pokračováních. Ta kniha si totiž zaslouží, aby ji aspoň zprostředkovaně poznalo co nejvíce lidí. Vždyť Váchal, jak sám spočetl, jezdil na Šumavu devatenáct let, prochodil ji křížem krážem, nachodil zde – podobně jako před ním Karel Klostermann a po něm Ladislav Stehlík – stovky kilometrů. Zamiloval se do její romantické krásy, chtěl o ní vydat svědectví i svá varování.

Výtvarný a literární kritik Josef Krautvor o tom napsal: “Váchalův vztah ke kraji se utvářel léta, nabýval na síle, hloubce a důvěrnosti. Váchal se na Šumavu neustále vracel, miloval ji, obdivoval ji, ale také se úzkostně obával o její osud v moderní době…“ Že to nebyly obavy liché, o tom svědčí šumavský dnešek: polemiky a vášnivé diskuse o NPŠ, kůrovci, nezákonné těžbě dřeva, polomech a jiných kalamitách.

Toho se ale dotknu později. Váchalův obdiv k Šumavě se zrodil asi už v červnu roku 1912, kdy se seznámil se svou budoucí ženou Marií Pešulovou z Olšan u Pačejova a zamiloval se do ní. Vzali se za necelý rok, 31. března 1913. Váchal při návštěvách Mariiných rodičů objevil kouzlo krajiny kolem Neprochov, odkud je za dobrého počasí vidět i sušický Svatobor. Neprochovský cyklus dřevorytů sice do Šumavy nepojal, ale je dokladem prvního Váchalova okouzlení naším krajem, Pošumavím.

První skutečně velkou cestu po Šumavě Váchal podnikl s přítelkyní malířkou Annou Mackovou, a to až v roce 1922. Navštívil papírnu v Prášilech, došli až na Špičák. V srpnu a září roku 1926 si Váchal jako nový člen Klubu čs. turistů na Šumavě ujde svůj pěší rekord: 848 kilometrů za pouhé dva měsíce! V roce následujícím zase putuje od Českých Budějovic až do Klatov.

V našem kraji nacházel ubytování v Nemilkově, v Týnci, na Srní i jinde; spal v senících i „pod širákem“ (tehdy mu bylo už 43 let) - a všude si dělal jednoduché náčrtky, psal si stručný deník jako věcné i nevšední a kritické dojmy z cest a jednotlivých míst. Výsledky těchto šumavských putování jsou známy, jde o dvě knihy: OČAROVANÁ ŠUMAVA vydaná v roce 1929 (romantická pověst z 18. století o dvou hledačích pokladu a jejich smutném konci, se šesti barevnými kresbami) a pak vrchol: ŠUMAVA UMÍRAJÍCÍ A ROMANTICKÁ (z 11 exemplářů vázaných v kůži se dochovalo sedm, kniha má 276 velkých stran).

A vy si o tomto skvostu českého výtvarného umění i literatury budete moci na tomto místě číst ještě pětkrát, vždy v pondělí. Třeba vás to přivede k četbě některých Váchalových knížek nebo k výletům po Šumavě.

Miroslav Sulan

13.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lyžaři se srazili na sjezdovce, jeden skončil v nemocnici

Ilustrační foto

V klatovském infocentru nově získáte Plzeňskou kartu

Naši prvňáci ze ZŠ Měčín, ZŠ Předslav a ZŠ Dešenice

Klatovsko - Ve středu 24. ledna najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Měčín, ZŠ Předslav a ZŠ Dešenice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Muži někdo ukradl auto, vrátil mu ho s vyměněnou rezervou

Horažďovice – Pořádný šok prožil majitel Škody Fabia z Horažďovic, když tankoval svůj vůz.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>