Téměř na dvou stech stranách přináší barevné fotografie Václava Chabra s českými texty plzeňského publicisty Zdeňka Roučky a německými popiskami žurnalisty Norberta Schreibera. Kniha nese název Šumava – Bavorský les a výmluvný podtitul Život – lidé – sousedé.

V publikaci najdeme řadu snímků přírodních krás i kulturních památek, ale především tkví její výjimečnost v zachycení práce a zvyků lidí na české i bavorské straně Šumavy. „Mnozí máme rádi Šumavu, ale o bavorských tradicích nevíme většinou vůbec nic. Kniha je tak dokladem, že současné dobré česko–německé vztahy nezůstávají jen prázdnou proklamací,“ zdůrazňují tvůrci. A mají pravdu. Symbolicky dílo otevírá kříž na místě bývalého kostela na Knížecích Pláních, záběr z česko–německé mše v zaniklé obci Zhůří a jezdec zúčastňující se každoročního největšího koňského procesí v Evropě, které se koná z Bad Kötzingu do Steinbühlu a zpět. Z bavorských zvyků fotograf připomíná také svěcení koní ve Furth im Waldu, horskou pouť na Velkém Javoru či gulášové slavnosti v Regenu, z českých například železnorudské rytířské souboje o korunu Rysího krále nebo Svatováclavskou jízdu. Z památek objevíme záběry na hrad Kašperk, kostel Panny Marie Pomocné v Železné Rudě i židovský hřbitov v Nýrsku, kam nevede žádná cesta…

Publikace je prvním fotografickým knižním titulem Václava Chabra ze Železné Rudy, který má za sebou už řadu výstav s africkou i šumavskou tematikou. „Autor knihy svou prací byl a je vždy připraven pomáhat utváření dobrých sousedských vztahů obou národů žijících v tomto tak cenném prostoru Evropy,“ vzkázal na cestu Chabrově publikaci o Šumavě starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Jako „pestrobarevný portrét regionu“ označil knihu autor německých textů Norbert Schreiber. „Václav Chabr chce se svými příhraničními fotoprocházkami ukázat přírodu a lidi v jejich každodenním životě,“ napsal do jejího úvodu.

„Tvrzení, že kniha bude ozdobou knihovny každého milovníka Šumavy, není jen komplimentem autorovi, ale také poděkováním za jeho dlouholetou snahu o vytváření dobrých sousedských vztahů mezi oběma národy na Šumavě,“ složil Chabrovi poklonu i dnes již bývalý předseda svazu šumavských obcí a velký milovník Šumavy František Nykles. Dodal, že slavnostní česko-německý křest knihy se bude konat v rámci Železnorudských slavností v pátek 30. července od 17 hodin. Kmotry budou starostové Železné a Bavorské Rudy. Český křest se uskuteční v sobotu 31. července ve 14 hodin za přítomnosti herce Pavla Nového. (pd, ki)