Miroslav a Jaroslava Dajčovi si však pro průvod v Myslívě připravili poměrně netradiční masky upírů.

„Přišlo nám to jako zajímavá, nevšední maska. Kostýmy jsou šité ručně, šikovná švadlena to zvládne za tři hodiny,“ popsal vznik nápadu a masek Dajč. „Výroba každého kostýmu mi skutečně zabrala asi tři hodiny, další hodinu pak trvalo namaskování,“ potvrdila jeho manželka Jaroslava.

Naopak tradiční masky čarodějnic nosí ve svéradickém masopustním průvodu Lenka Martínková, Alena Smitková a Hana Petříková. „Jako čarodějnice chodíme každý rok, už je to pro nás taková tradiční maska,“ vysvětlila Martínková. Doba maskování je podobná jako u upírských masek v Myslívě. „Maskování, u kterého nemůže chybět ani popíjení, trvá přibližně hodinu,“ shodly se svéradické čarodějnice.

Tradicí je ve Svéradicích také veřejné povolení masopustního průvodu starostou obce. „Všechen lid je pro tento den od práce volný. Rovněž je povinen všestranně se veseliti a dle chuti s mírou též bumbati. Šenkýři zdejšímu se ukládá, aby vše naléval k osvěžení lidu zde přítomného,“ řekl ve svém projevu, za který sklidil mohutný potlesk, svéradický starosta Vladimír Smitka.

VIDEO A FOTOGALERIE:

MYSLÍV>>

SVÉRADICE>>