Nahlédnout do historie naší republiky prostřednictvím zajímavých, netradičních a výjimečných exponátů můžete až do 23. listopadu v Kulturním domě Družba v Klatovech.


„Tuto výstavu jsme chtěli věnovat letošnímu 90. výroční založení Československé republiky. Návštěvníci uvidí jak bohatou expozici fotografií, výstřižků z dobového i současného tisku, plakáty, letáky a desítky dalších textových materiálů. Chtěli jsme na malém prostoru udělat jakýsi průřez devadesátiletou historií od roku 1918 do současnosti,“ říká jeden z organizátorů jediné výstavy instalované k tomuto výročí na Klatovsku Ivan Rubáš. Výstava „1918 – 2008 90 LET REPUBLIKY“ je již osmou společnou výstavou Klubu přátel Klatovska a Městského kulturního střediska v Klatovech. „Letos se na výstavě krom našich členů a příznivců podílel i Josef Babůrek, který vlastní nevětší sbírku materiálů o prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi, a klub Auto moto veteran Klatovy,“ popisuje Rubáš.


„Výstava vznikla během několika málo dnů. Přesto jsou zde k vidění různé československé výrobky. Chtěli jsme připomenout všechno typicky československé, ať už naše továrny ČKD, Škoda, Solo, Tesla, Eta a další, tak i plzeňské pivo, Becherovku, postavičky z českých knížek, pohádek a další. Československo mělo celou řadu prvenství i unikátů, které zde také připomínáme. Největšími unikáty jsou sbírkové komplety mincí, odznaků, především pak sokolských, papírové peníze. Vše jsme sháněli po našich členech, kamarádech, sběratelích z regionu a mezi občany. Připomeneme stará rádia, televize, ledničky, kola, motocykly, různé hračky, jako byla třeba slavná stavebnice Merkur a další,“ popisuje exponáty výstavy Rubáš.
Součástí jedinečné akce jsou i motocykly ČZ, Jawa a další.


„Chtěli jsme sem třeba starou televizi Mánes a nebo takzvané valefky, což byly lednice. Mnohé exponáty se už sehnat nedají. Vše nepotřebné se z našich domácností nenávratně ztratilo. Tato výstava tedy nemůže a nechce být kompletním průřezem celými dějinami a výrobou v bývalém Československu a současné ČR, má pouze připomenout naše tradice, a to si myslím, že naprosto splnila,“ dodal pořadatel.