Traduje se, že když začátkem července roku 1307 obléhal Rudolf I. Habsburský Horažďovice, onemocněl úplavicí a ještě před vítězným vtažením do města zemřel. Jelikož ho žaludeční problémy provázely během jeho krátkého života neustále, byl nucen jíst snadněji stravitelnou potravu. Odtud jeho přezdívka král Kaše. Tělo nebožtíka potom urození páni z jeho družiny oblékli a posadili do vysokého křesla v polním stanu za městem. Lstí tak získali od nic netušícího Bavora ze Strakonic jeho kapitulaci a hrad Zvíkov.


Jelikož vloni uplynulo 700 let od jeho smrti, připomnělo město Horažďovice toto výročí Slavnostmi kaše. Velký ohlas ze stran návštěvníků podmínil konání 2. ročníku, a to ve dnech 27. – 28. 6. 2008. Už od rána bude probíhat řemeslný jarmark a na náměstí budou kuchaři z řad lidu horažďovického vařit kaše. Můžete jíst, co hrdlo ráčí, od kaše pšeničné, přes ovesnou, rýžovou, krupicovou či hrachovou a další a další. Nabídka kaší bude opravdu pestrá a největší jedlík získá putovní žezlo a korunu.


Ta pravá podívaná nastane v 5 hodin odpoledne, kdy vypukne na náměstí skutečná bitva. Lepivé pleskance kašové hmoty změní tváře bojovníků k nepoznání během několika minut. Do boje se může zapojit každý odvážlivec.


O dobovou atmosféru se postarají mistři kejklířští, divadelníci a šermíři a „hudci písní nejstarších“. Vítáni jsou všichni, kdo přijdou ve středověkém kostýmu (polní půjčovna šatstva bude zřízena v podatelně městského úřadu) a budou po zásluze odměněni. Večerní část zpestří divadlo pod taktovkou Bolka Polívky a skotská hudba s prvky rocku v podání výtečné skupiny Dick O‘ Brass v prostorách zámecké zahrady. Alternativou pro mladé bude „Skate kaše 2008“, závody ve Freestyle BMX a Sk8.


Program je nabitý od pátečního večera až do sobotní noci. Takže poutníci z blízkého či dalekého okolí přijďte do královského města Horažďovice podpořit mistry kuchaře v jejich kulinářském výkonu, jedlíky kaše v jejich žaludečním výkonu, udatné bojovníky a všechny doprovodné umělce, kteří se budou starat o to, abyste se bavili po celý den.


PROGRAM:
pátek 27. 6.
Městské muzeum
19.00 přednáška o historických zbraních – Ondřej Curych, zdarma
sobota 28. 6. – náměstí
celý den řemeslný jarmark
12.00 – 16.00 kaše na rynku – soutěž o nejlepší kaši
13.00 – 16.00 dětský koutek – soutěže pro děti v parčíku u fary
odpoledne
středověké muzicírování – Krless „hudci písní nejstarších“ z Prahy
šermířské vystoupení – Fleš ze Stodu
pouliční divadla pro děti a dospělé
14.00 Dlouhý, Široký a Bystrozraký – divadelní pohádka pro děti v podání Studia dell´ arte
15.00 Mistr ostrého meče – loutkové představení pro dospělé Tyjátru Horažďovice
16.00 módní přehlídka středověkých kostýmů
17.00 kašová bitva
18.00 vyhlášení nejlepších receptů
vyhlášení vítězů Skate kaše 2008
18.30 soutěž o největšího jedlíka – Krále kaše
20.00 – v Parkánu
Don Quijote de la Mancha - divadlo vzniklé pod dohledem Boleslava Polívky, divadlo Klaunsky Brno
21.00 koncert skupiny Dick O‘ Brass
Skate areál Lipky – Skate kaše 2008
12.30 trénink
13.30 závod Sk8
14.30 Best trik
15.00 finále Sk8
16.00 závod Freestyle BMX
17.00 BMX Best trik
17.30 finále BMX
18.00 vyhlášení vítězů


Andrea Králová