VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sametová flétna dostane starší čtenáře i mladou generaci

Klatovsko, Plzeňsko - Rodák z Klatovska Jiří Šmucler ve své první knize poutavě vypráví tragikomické osudy lidí v pozadí historických událostí 20. století

18.11.2008
SDÍLEJ:

Autor knihy Sametová flétna Jiří Šmucler (vlevo) pochází z Klatovska.Foto: archiv autora

Kniha Sametová flétna je plná zajímavých příběhů nejen z Plzeňska a Klatovska. Poutavě popisuje tragikomické situace a zážitky obyčejných lidí v dobách politických zvratů. Protíná období od první republiky, přes nacistickou okupaci, bolševický převrat, okupaci v roce 1968 a normalizaci až po sametovou revoluci. Čtenář spolu s několika hlavními postavami prožije neuvěřitelná setkání. Příběhy upoutají řadou epizod z různých míst Evropy, barvitým ztvárněním jednotlivých postav od sedláka po diplomata či studenta a atomového odborníka a emocionálním vyjádřením situací nepostrádajícím humor. Příběhy jsou v knize nakladatelství Regia ilustrované symbolickými kresbami a doplněné řadou unikátních dobových fotografií. Ve dnech výročí sametové revoluce jsme vyzpovídali autora Sametové flétny Jiřího Šmuclera, rodáka z Klatovska.


Co vás vedlo k napsání vaší první knihy? Váš původní obor - atomové elektrárny- se s vyprávěním příběhů na první pohled příliš neslučuje.
Těch důvodů bylo několik. Předně jsem měl pocit, že lidé ztrácejí paměť a je nutné připomenout některé situace z naší historie, které poznamenaly duši národa. Nejvíce mě však zasáhlo poznání, že se na školách nevyučuje vůbec nebo v omezeném rozsahu dějepis 20. století. Znalosti o společenských a vojenských událostech minulého století považuji za důležité pro orientaci mladých lidí v dnešní domácí i mezinárodní politice. Trapný výsledek posledních anket o naší historii mezi mladými lidmi to jen potvrzuje. Ze světa atomu jsem již dříve publikoval technicko-populární články. V knize si našly místo příběhy ze zákulisí projektování atomových elektráren s Rusy a Američany a nechybí samozřejmě ani zasvěcený pohled na známé havárie jaderných zařízení.


Chtěl jste svému okolí cosi sdělit, připomenout. Proč právě knižní formou?
Knihu považuji za nejlepší sdělovací prostředek. Působí dlouhodobě a vtáhne čtenáře do děje, zapůsobí na jeho fantazii a čtenář se sžije s hlavní postavou. A pokud je děj dostatečně dramatický, může vyvolat u čtenáře i lehkou katarzi, jakési očištění duše. Samozřejmě za předpokladu, že dobro zvítězí nad zlem. Je to kniha o všem, co osud může člověku naservírovat. A je toho víc než dost na jeden lidský život. Zároveň odvážně obnažuje myšlení a chování lidí ve složitých životních situacích. Ale správná kniha musí také pobavit, takže jemný anglický humor, někdy až šibeniční, této knize nechybí.


Kdo je hrdinou příběhů?
Těch je několik. V podstatě to jsou členové dvou generací velkého rodu, kteří prožívají veselé i neveselé příhody na pozadí známých historických událostí. Tak například diplomat prožívající kariérní vzestup a pád, zásadový a tvrdohlavý statkář, který před nacistickou soudní mašinérií uniká o vlásek, ale rudé inkvizici již neunikne. Nebo tragikomické osvobozování jednoho statku americkou armádou a dramatické události kolem Února na témže statku. Do děje pak postupně vstupují členové mladé generace, kteří si s nepřízní osudu umí poradit rafinovaněji než jejich otcové. Kolem ústřední postavy romantika Toma prožívají politické oteplení v šedesátých letech, ale také studentské lásky, cestování po Evropě apod. Zažijí okupaci v osmašedesátém a děj se poté přenese do emigrantského prostředí na různých místech Evropy. Období normalizace prožije knižní hrdina opět doma a poněkud svérázným způsobem.


Zmínil jste hlavní postavu. Čtenáře po přečtení několika stran napadne, že ústřední postava Toma je až příliš podobná autorovi, jehož životopis je na přebalu. Jsou některé příběhy opravdu autobiografické?
Některé z části a některé zcela. Třeba pokusy o ilegální překročení hranic, historky z vojny nebo zážitky z Národní třídy 17. listopadu osmdesát devět. Tam není ani špetka fabulace.


Pro jakou generaci je kniha určena? Po přečtení kapitol, při kterých mi běhal mráz po zádech a vzápětí jsem se smála, si nemyslím, že by byla jen pro pamětníky.
Kniha je poselstvím pro mladou generaci, vyzývajícím k zachování morálních zásad ve složitých životních situacích a k odvaze a vytrvalosti na cestě k vytouženému cíli. Pro starší čtenáře je připomenutím časů, kdy nic nebylo černobílé, kdy nebyli jen hrdinové a zbabělci, ale také obyčejní lidé se svou radostí i starostí, láskou i beznadějí, odvahou i strachem a vírou, že pravda někdy zvítězí.


V jakém prostředí se příběhy odehrávají?
První příběhy jsou z romantického Pošumaví, Klatovska a jižního Plzeňska. A pak z různých míst Evropy – ze zádumčivé Vídně, tajuplného Petrohradu, Londýna, Paříže, ale i ze západočeské metropole a Prahy. Každý příběh má svoji pointu. Prolog je ze současnosti a začíná imaginárním dialogem dvou přátel po internetu, které osud před mnoha lety rozdělil – jeden žije v Praze a druhý ve Vídni. Jejich korespondence nakonec vyústí v rozhodnutí jednoho z nich sepsat příběhy a druhého je ilustrovat. Rozsáhlý epilog má zase určitou nostalgickou atmosféru, působí esotericky a čtenáři se splní touha dozvědět se, jak jeho postavy dopadly.


Jaký byl první ohlas čtenářů?
Prvním čtenářem byl vlastně lektor rukopisu. Ten o knize napsal: „Rukopis se mi líbil, chvílemi dokonce velmi. Má to spád, je to čtivé a podmanivé. Místy se objeví pěkná metafora nebo odstaveček plný osvěžujícího sarkasmu – téměř „švadrdlíkovský“ humor, kdy hlavní hrdina Tom projeví podobný talent na maléry i zvláštní lásky, jako měl svého času Kefalín…“ Ale nejzajímavěji se vyjádřila herečka Valerie Zawadská, když jsem jí na křtu děkoval za přečtení úryvků z knihy. Pravila: “Já děkuji vám, protože ta kniha bude povinnou četbou pro mé děti. Dozví se tam všechno.“ Také mě potěšilo, že na Radiožurnálu paní Klusáková četla úryvky z knihy a děkovala grafikovi knihy panu Pechánkovi, že ji na tuto knihu upozornil.


Jaký máte vztah k západním Čechám?
V Pošumaví jsem vyrůstal, v plzeňské Škodovce jsem několik let stál u stroje, klatovské gymnázium jsem vystudoval „načerno“, na Slovanech v Plzni jsem prožil „švandrlíkovskou“ vojnu a na technice bouřlivé majálesy a okupaci 68.


Takže to byl docela pestrý život nejen díky cestování…
Ano, nevidím jej černobíle. Proto také to období úplně nezatracuji. V té době mohl být život buďto velmi nudný, naplánovaný na pětiletky a promrhaný ve třech směnách, nebo pitoreskní a neskutečný – tedy i pestrý, přestože kádrováci měli v této době patent na nelogičnost a na komplikování všeho prostého. Osud knižní postavy Toma pochopitelně spadá do té druhé kategorie. Někomu se tento druh literatury může zdát nadčasový, jinému pochopitelně ne. Záleží na tom, kdo co tehdy prožil na vlastní kůži.


A připravujete další knihu?
Ano. Zatím sbírám materiály. Nyní mě lákají paranormální jevy, které lidé skutečně zažijí. Možná, že jsou to jen náhody, ale znám případ blízké osoby, která silou myšlenky donutila pilota odstavit startující letadlo jen proto, aby zachránila štěňátko – labradorku, kterou omylem zamkla ve svém bytě. Takže, kdyby čtenáři zažili něco fantasmagorického, můžou mi napsat…

Děkuji za rozhovor


Autor: Šárka Meissnerová

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Číšník/servírka 18.000 - 20.000 Kč 19 000 Kč

Do rodinného podniku na Šumavě hledáme číšníka/servírku

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ STAVEBNÍ DĚLNÍK, kontakt: p. Kobera, tel. 608 028 065, e-mail: kobera@transmixbeton.cz nebo p. Sedláčková, tel. 602 210 315. Pracoviště: Transmix beton, společnost s ručením omezeným, pracoviště, Dr. Sedláka, č.p. 903, 339 01 Klatovy 1. Informace: Luboš Kobera, +420 608 028 065.

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 86 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATEL MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: Agenturní zaměstnání, Pracoviště: Drůbežářský závod Klatovy a.s., ul. 5. května 112, Klatovy , POŽADUJEME: dobrý zdravotní stav, práce v chladu, Kontakt: Olga Tomjaková 777 762 276 (9 - 10 hodin), adowsro@seznam.cz. Pracoviště: Adow s.r.o. - drůbežářský závod klatovy, ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Olga Tomjaková, +420 777 762 276.

Ostatní - Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu PALIČ, 15 000 Kč

Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu PALIČ, DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B podmínkou, Směna: 8 - 16.30h, Výhodou: ŘP sk. C, VZV, zkušenosti s pálením, Kontakt: Hurt Pavel, tel.: 603 171 630. Pracoviště: Zp kovošrot s.r.o., Koldinova, č.p. 896, 339 01 Klatovy 1. Informace: Pavel Hurt, +420 603 171 630.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Na kole a pěšky proti úložišti - 15. ročník.

Protestovali proti úložišti radioaktivního odpadu

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

FOTO: Dragon Cup ovládli Fanoušci defenzivního fotbalu

Vrhaveč – Osm týmů startovalo na 2. ročníku turnaje v malé kopané Dragon Cup ve sportovním areálu Sokola Vrhaveč.

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Druhá hokejová liga se bude hrát ve čtyřech skupinách

Klatovy – V novém formátu se odehraje příští ročník 2. hokejové ligy, který odstartuje 12. září. Dvacet osm týmů bude rozděleno do čtyř sedmičlenných skupin – Sever, Střed, Jih a Východ.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT