„V Klatovech jsme už po– sedmé, což nás velice těší a zavazuje zároveň. Letošní přehlídka byla úžasná v tom, že se jí zúčastnil historický počet soutěžících. V kategorii sólových recitací se představilo 29 recitátorů s úryvky z děl téměř padesátky českých a světových autorů . O postup v kategorii divadel poezie zde usilovalo celkem pět divadelních představení souborů z Plzně, Karlových Varů a Ostrova,“ říká za organizátory Roman Černík z občanského sdružení Johan.

Speciálním hostem byl soubor Třetí věk Louny s představením „A modrý z nebe byste nechtěli?.

„Tradiční součástí festivalu byla i otevřená recitační soutěž „Poštovní schránka Jiřího Wolkera“ o putovní oranžovou poštovní schránku s plaketami všech výherců předchozích ročníků,“ dodává další organizátorka Jana Wertigová.

„Účastníky soutěže hodnotila odborná porota ve složení Mirela Tůmová z Velhartic, což je významná česká scénografka, Jakub Doubrava, herec a dramaturg žijící v Mlázovech, a dramaturg z Karlovarska Matěj Samec.

„Nedokážu posoudit kvalitu letošní přehlídky, jelikož nemohu srovnávat s minulými ročníky. Moje účast v porotě je pro mě ale velmi cenná a přínosná v tom, že vidím, jak mladí lidé pracují s textem a co je inspiruje. Překvapil mě i rozsah děl. Mnoho autorů jsem téměř neznal, a tak i tento festival byl pro mě jakousi inspirací. Je tu výborná atmosféra a hlavně, Klatovy a zdejší publikum jsou velice přívětivé,“ nechal se slyšet porotce Matěj Samec.
Žijeme dva světy

Mezi účastníky přehlídky byli také Tomáš Havlínek a Dalibor Pelc. „Do Klatov jezdíme pravidelně, je zde vždy výborná atmosféra a soutěž. K poezii máme oba hodně blízko, jelikož hrajeme divadlo a od dětství se díky rodičům kolem divadla a kultury pohybujeme,“ říká osmnáctiletý Tomáš Havlínek. A Dalibor Pelc dodává, že oba žijí dva životy. „Ten civilní a pak ten umělecký, herecký. Jinak se chováte ke spolužákům a kamarádům, jinak se chováte k přátelům od kumštu,“ pokračuje sedmnáctiletý poeta.

„Když jsem s divadlem a přednesem začínal, vybíral jsem si většinou komické texty. Abych lidi pobavil. Dnes, když člověk stárne, více začíná chápat podstatu textu a nejde jen po humoru, ale i po vážnosti a významu slov,“ dodal Havlínek.

Nominováni na Wolkerův Prostějov byli v kategorii recitátorů : Eliška Rojková, Nazareno Glug, Dalibor Pelc, Štěpán Dostal, Šárka Bělohlávková a Klára Jírovská. Doporučení dostal Son Kieu Nguyen. Úspěšná byla i divadla. Z Klatov totiž postoupila hned čtyři divadelní představení.

„Letošní ročník Poezie na rynku byl velice úspěšný,“ dodala Wertigová.