Je málo populárnějších oper než Nabucco od Giuseppa Verdiho. A nikde v České republice neuvidíte v současnosti tak monumentální inscenaci, jakou nyní slibuje Plzeň. Pod širým nebem přímo na tamním náměstí Republiky se odehraje večer 23. června.

Jeviště vyroste bezprostředně u katedrály sv. Bartoloměje a sborové výstupy podpoří pyrotechnická show.

Konečně se také plzeňské publikum dočká operního představení v kulisách města a pod volnou oblohou. Kouzlo takových inscenací už léta prožívá Kutná Hora či Loket díky agenturám pěvců Karoliny Hromádkové a Jana Ježka. V Plzni však už jen pamětníci vědí o tom, že kdysi se tu hrávala opera v přírodním prostředí na Lochotíně.

Nabucco je tak jedinečnou novodobou premiérou, která nemá v Plzeňském kraji obdoby. Vstupenky se pohybují v cenách od 600 do 1300 korun a zakoupit je lze například v Informačním centru města Plzně. Levnější lístky jsou však už téměř vyprodány.

Respekt vzbuzují už parametry jeviště, které musí organizátoři vybudovat. „Scéna včetně orchestřiště je 25 metrů široká, 20 metrů hluboká a 12 metrů vysoká a využívá speciální jevištní prvky.

Navíc je doplněna dvěma rozměrnými projekčními plátny, která přiblíží divákům detaily i český překlad,“ upřesňuje plzeňský producent Pavel Kozubek. „Plzeň se tak stane jediným městem v Čechách, kde bude opeře patřit hlavní náměstí. A pokud se letos Nabucco povede, počítáme pro příští rok s dalším představením,“ doplňuje.

Operu z dávné historie o babylonském králi Nabuchodonosorovi – Nabuccovi proslavil především sbor utiskovaných Židů. Dílo, které v posledním půlstoletí už třikrát nastudovalo také plzeňské Divadlo J. K. Tyla, připravuje pro uvedení na zdejším náměstí známý režisér Michael Tarant s dirigentem Norbertem Baxou, který působí nejen v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem, ale úspěšně se představil už také v Japonsku či Kanadě.

Zárukou kvality by měl být také rozšířený orchestr a sbor Moravského divadla v Olomouci a v první řadě samozřejmě sólisté. Mezi protagonisty září pětice představitelů hlavních postav.

Vytvoří je bulharská sopranistka, sólistka Státní opery Praha Jordanka Derilova, stálý host Národního divadla i Státní opery Praha Richard Haan, čínský tenorista a čerstvý držitel Ceny Thálie Weilong Tao, sólistka Státní opery Praha Andrea Kalivodová a sólista Moravského divadla v Olomouci David Szendiuch. Také sportovní fanoušci by měli být na pozoru, neboť interpret titulní role je zároveň dálkovým plavcem a jako devátý Čech v historii pokořil kanál La Manche.