„Dneska si zasloužíme oslavičku. Celá Plzeň si ji zaslouží,“ rozplývala se náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová. Po verdiktu poroty prý cítila obrovskou radost, nadšení i dojetí. „Chceme hlavně poděkovat všem Plzeňákům, kteří se zapojili, protože oni to vyhráli,“ dodala Krejsová.

Podobné pocity měl i primátor Pavel Rödl. „Byl jsem ohromně nervózní. Teď nastala úleva,“ svěřoval se.

„Udělali jsme všechno, co jsme měli. Věděli jsme, že když to zvládneme, ta energie se nemůže ztratit,“ řekl divadelník Vilém Dubnička, který se prezentace rovněž účastnil.

Po odchodu plzeňského týmu z prezentace přitom velké nadšení nevládlo. „Otázky komisařů byly dost ostré. Našemu projektu jsme ale věřili od začátku. Ovšem nevěděli jsme, zda zvítězí duchovno, nebo materiálno. Protože především na té duchovní složce byla naše kandidatura,“ konstatovala Krejsová.

Počínání porotců trochu znejistilo i ředitele plzeňské kandidatury Milana Svobodu. „Obhajoba byla velmi náročná, vůbec jsem z ní neodcházel s nějakým jasným pocitem. Viděl jsem, že tam jsou nějaké věci, o kterých pochybují, ale na všechno jsme odpověděli, vše jsme se snažili vysvětlit,“ sdělil Svoboda.

„Možná by Plzeň neměla takovou radost, kdyby věděla, jak moc těsné to bylo. Oba projekty byly zpracované kvalitně. Doufáme, že Plzeň bude s Ostravou spolupracovat,“ uvedl místopředseda komise Roman Bělor.

Ministr kultury Jiří Besser řekl, že Plzni poskytne takové podmínky, o které se mohla opírat i ostatní města, která byla a budou držiteli titulu. Západočeská metropole tak získá prestiž a finanční podporu projektů. Nadšení zavládlo i v Plzni, kde přenos z vyhlášení sledovaly v centru stovky lidí.