Daniel Hůlka a Pavel Šporcl patří mezi umělce, kteří 24. června na Svatojánskou noc vystoupí na benefičním koncertu „5 hvězd pro sv. Jana“ na hradě Rabí. Výtěžek pomůže uvést do života myšlenku postavit na mostě v Čepicích na Sušicku sochu patrona vodáků Jana Nepomuckého.

Nápad postavit v Čepicích sochu sv. Jana Nepomuckého pochází od kytaristy a vodáka Lubomíra Brabce. „V minulosti téměř každý most nebo můstek zdobila socha některého z patronů a svatý Jan Nepomucký byl mezi nimi nejčastější. Chtěl jsem tuhle tradici oživit i na tomhle krásném místě a protože sám jsem vodák, padla volba samozřejmě na Jana Nepomuckého, který je patronem nejen České země, ale i všech, kteří měli a mají něco společného s vodou, ať to byli voraři, mlynáři… a dnes samozřejmě i vodáci,“ vysvětlil původ myšlenky Brabec.

Ve spolupráci se sklářkou Vladimírou Tesařovou, jejíž díla zdobí například kostel svatého Vintíře v Dobré Vodě, chce Brabec instalovat na čepickém mostě výtvarně neobvykle pojatý skleněný oboustranný reliéf patrona řeky i všech vodáků, kterého by viděli pěší procházející po mostě i vodáci kteří splouvají Otavu. Socha by měla být svým zpracováním i materiálem naprostým světový unikátem. Bude v životní velikosti, ulita ze skla průzračné zlatavě hnědé barvy. Stát bude na starém kamenném mostě používaném především chodci a místní dopravou, který byl postaven v roce 1911 a letos tak slaví své sté výročí.

„Socha je již odlita, ale není dokončena. To zabere ještě pár měsíců práce. Jedna strana reliéfu sochy se poveze do Prahy na Svatojánské Navalis (slavnosti na vodě – pozn. aut.) 14. května. Bude tam výstava skleněných sv. Janů Nepomuckých vyrobených v Benátkách. Naše česká čepická socha by jim měla vévodit. Při té příležitosti bude socha vysvěcena jeho excelencí Dominikem Dukou, arcibiskupem pražským,“ informoval Brabec.

Právě tento umělec, který svůj život spojil s vesničkou Čepice vzdálenou asi 8 km po proudu Otavy od Sušice, bude jednou z pěti hvězd, jež koncem června vystoupí na Rabí. Pětici kromě výše uvedených Šporcla a Hůlky doplní Gabriela Beňačková a Karel Vágner. Koncert bude uvádět Lucie Výborná.