Soustředěné pohledy a hbité prsty prohazující paličky s navázanou nití. Tak vypadal o uplynulém víkendu přednáškový sál Vlastivědného muzea dr. Hostaše v Klatovech.

Krajkářský klub Klatovy uspořádal v muzeu pracovní seminář pod vedením přední české krajkářky Ivany Domanjové, lektorky pražského Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel.

“Paličkovaná krajka, ačkoliv by se mohlo zdát, že dnes je to již zastaralá a nepoužívaná technika, je i v současnosti velice rozšířena. Přestože tato technika je velmi pracná a časově náročná, chodí na kurzy i osmnáctiletá děvčata, u kterých by člověk neočekával, že nad krajkou vydrží sedět,“ řekla Deníku Domanjová.

Tématem kurzu bylo spojení krajky a kůže. „Semináře pořádáme pro krajkářské kluby po celé republice. Členky klubu si vždy vyberou téma, které je zajímá, samy si výrobek navrhnou. Já jim pomohu s návrhem, upozorním je na záludnosti propojování zvolených materiálů a snažíme se vytvořit výrobky, které krajkářské kluby pak prezentují například na výstavách,“ vysvětlila Domanjová.

„Tento seminář se týká spojení krajky s kůží, což je jednoduchá technologie, i když má své záludnosti a vyrábíme většinou kabelky. V současnosti se s krajkou hodně experimentuje, používají se netradiční materiály. Krajku lze udělat z kovového drátu, možné je spojení krajky se sklem. V Holandsku jsem na výstavě viděla celopaličkované spodní prádlo, jehož výroba musela být nesmírně pracná,“ doplnila Domanjová.

Krajkářský klub Klatovy, který byl založen před několika lety, působí pod klatovským muzeem. V současnosti má třicet aktivních členek. „Scházíme se jednou za dva až tři měsíce. Na schůzkách vymýšlíme různá netradiční témata. Výrobky potom vystavujeme v klatovském muzeu,“ uvedla přesedkyně klubu Hana Goldschmidová.

„Paličkování mě, jako stará technika, vždy zajímalo. Člověk se může výtvarně realizovat a není odkázán na průmyslově vyráběné krajky,“ dodala Goldschmidová. „Paličkování mě baví, věnuji mu prakticky všechen volný čas, když nejsem na zahradě nebo na procházce. Paličkování se věnuji už dlouhou dobu. Začala jsem před lety, když se rozbíhaly kurzy paličkování pod Městským kulturním střediskem,“ vzpomínala Božena Bumbová, která je v jedenaosmdesáti letech nejstarší členkou klubu.