Konec července je časem vrcholící sklizně a k tomuto období se váže prastarý keltský svátek Lugnasad, ke kterému se symbolicky vztahuje také sušický festival, jenž se uskuteční od 27. do 29. července na ostrově Santos. Zároveň také navazuje na tradiční Divadelní slavnosti, které se v minulých letech v tomto termínu na Santosu konaly.

„Oslavy vypuknou v pátek  v 15 hodin na sušickém náměstí. Pouliční jednotka Kabaret Kajbar zahájí festival hudbou, tancem a poezií. Koho tito herci a muzikanti zaujmou, ten může Kabaret následovat do Zbynic, kde se ve 20 hodin bude konat celovečerní show plná autorské hudby, převzatých songů, šlágrů, poezie, tance a jiných bláznivých kabaretních kusů. V Sušici na Santosu ve 21.30 hodin můžete zhlédnout hudební dokument EM a ON o svérázném hudebníkovi a performerovi Xavieru Baumaxovi," sdělila ředitelka Městského kulturního střediska v Sušici Jitka Doubravová.

Pestrý program

V sobotu bude na Santosu připraven pestrý program pro rodiny s dětmi. Pro děti budou připraveny zajímavé výtvarné dílny a nevídané atrakce: bludiště, hlavotočka a praková střelnice.

„V 15 hodin zahraje Divadélko Máma a Táta z Českých Budějovic svoji Námořnickou legendu, která se odehraje na maketě lodi s loutkami i živými hudebními vstupy.  Poté se návštěvníci zasmějí s klaunkou Pepinou, která dorazí z Plzně se svým představením, žonglováním, kouzlením a modelováním balonků. Od 18 hodin podbarví atmosféru letního podvečera akustické blues Dustibites a další místní písničkáři," popsala Doubravová.

Hlavní hvězdou festivalu bude plzeňská kapela Poitín, která uchopí své hudební nástroje po 20. hodině a zahraje lidové písně z Irska, Skotska, Anglie, ale také svoji vlastní tvorbu v podobném hudebním duchu. „Jakmile padne soumrak, vyzveme všechny zúčastněné k tanci a vypukne afterparty pražské hudební formace Sex4Free. V neděli bude festival pokračovat od 11 hodin divadelním představením Zlatá husa v podání pražského kultovního souboru Buchty a loutky. Úsměv zaručí opět klaunka Pepina ve 13 hodin," dodala Doubravová.

Sušický ochotnický divadelní spolek Schody zahraje úspěšnou divadelní adaptaci známé filmové pohádky S čerty nejsou žerty poprvé na venkovním pódiu. Na závěr festivalu v 17.30 hodin zahraje divadelní kapela Dva a půl chlapa melodie ze svých her „od Bacha po Vlacha", k tanci i k poslechu.

Festival bude moderovat Terezka Mottlová společně s hercem Jirkou Laštovkou. Při nepříznivém počasí se program přesune do kulturního domu Sokolovna.

Na festival je letos vstupné dobrovolné, toho kdo ale akci podpoří, za to čeká kromě báječného programu i sladká odměna navíc.

Jde o poslední akci, která se uskuteční na ostrově Santos před jeho proměnou. Od 1. srpna tam začnou první stavební práce, proto bude od té doby ostrov uzavřen.