České hrady a zámky v červenci a srpnu obsadí Dvořákova Rusalka s živým orchestrem a s hvězdami naší operní scény. O Rusalce která zavítá v pátek 9. července také do Švihova na Klatovsku, jsme si povídali s Pavlou Filipovou, majitelkou pořádající agentury ArtTrition.

Kdy vás napadlo uspořádat takovýto projekt?

První myšlenka uspořádat letní šňůru open air představení věnovanou klasice také v České republice mne napadla teprve loni na konci léta. Od té doby jsem stihla navštívit desítky zámků, setkat se s mnoha kastelány a majiteli zámků, vyřešit technické problémy od zajištění agregátů až po mobilní toalety pro tisíce diváků. Především se mi podařilo dát dohromady patnáct představení, které všem návštěvníkům českých zámků a hradů obohatí letošní léto.

Musíte být asi nyní hodně zaneprázdněna, zahájení festivalu se blíží…

Mám se zajištěním akce nakonec stokrát víc práce, než jsem předpokládala. Ani minutu jsem ale nelitovala, že jsem se do přípravy pustila. Práce je vlastně mým koníčkem.

Jak jste se vůbec k organizaci představení takových rozměrů dostala?

Mé původní plány byly úplně jiné. Jsem profesí houslistka, prý obdařená organizačním talentem. Když jsem jezdila po vystoupeních, všichni se mě ptali, jestli nevím ještě o dalších hudebnících. Nejprve jsem kontakty na ně rozdávala a dál aktivně hrála na housle. Nakonec jsem se ale rozhodla začít sama zprostředkovávat vystoupení různých umělců prakticky po celém světě.

Máte za sebou pořádání velkých open air v sousedním Německu. Jaké jsou vaše tamější zkušenosti?

S představeními pod širým nebem jsme v Německu začínali v roce 1998. Jako první jsme tehdy milovníkům krásné hudby nabídli Verdiho operu AIDA. V současnosti jde už o tradiční letní akci, v jejímž rámci letos na jedenácti místech po celém Německu nabídneme divákům Verdiho Nabucco. Právě velký ohlas v Německu a zájem o tento typ představení mě motivoval, abych obdobný projekt zkusila nabídnout i divákům v Čechách.

Proč jste sáhla právě po Rusalce? A byl mezi umělci v České republice zájem se projektu účastnit?

Rusalka je klasická česká opera, jejíž úryvky zná téměř každý a nemusí jít ani o milovníky opery. Krásný pohádkový příběh si přímo říká, aby se odehrával v kulisách zámku nebo hradu. Souvislost mezi dějem Rusalky a památkami jsem proto cítila hned. Dát pak dohromady sólisty, orchestr, ale i sbor nebo balet bylo otázkou poměrně krátkého času. S mnoha českými umělci spolupracuji již několik let na představeních v Německu. Navíc musím přiznat, že mě zájem zdejších umělců vystoupit v rámci první české open air velmi potěšil a moc si přeji, abychom příští rok pokračovali a nabídli divákům například některou ze známých světových oper.

S Rusalkou zavítáte také na hrad Švihov. Na co se můžeme těšit?

Především na přední české umělce, které doprovodí více než čtyřicetičlenný živý orchestr pod taktovkou Martina Peschíka, šéfdirigenta Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. V hlavní roli Rusalky se představí sólistka Státní opery Praha Jitka Burgetová, roli Ježibaby ztvární vynikající Andrea Kalivodová a v roli prince se mohou diváci těšit na sólistu moravského divadla Olomouc Milana Vlčka. Záštitu nad projektem převzalo ministerstvo pro místní rozvoj. Představení jsou neopakovatelná a konají se pouze jednou na každém z vybraných památkových objektů. Pojetí celého představení si jistě zaslouží podtitul MONUMENTAL OPEN – AIR. Na diváky totiž čeká více než stočlenný soubor, sólisté předních operních scén, v hledišti až dva tisíce míst k sezení, všechna představení se konají za každého počasí, pro návštěvníky budou k dispozici pláštěnky a občerstvení a na závěr každého představení ohňostroj.

Kde si mohou případní zájemci zajistit vstupenky na toto vystoupení?

Předprodej vstupenek na všechna představení byl zahájen v síti Ticketpro, nebo pak přímo na pokladnách hradů a zámků, kde se projekt Rusalka bude v letošním roce realizovat.

O opeře Rusalka Antonína Dvořáka:

Nejslavnější opera Antonína Dvořáka o vodní víle Rusalce spatřila světlo světa před sto deseti lety. Podle pohádkového libreta Jaroslava Kvapila ji český skladatel zkomponoval v roce 1900, a to během pouhých sedmi měsíců. Podařilo se mu vytvořit osobitou hudbu protkanou melodickou fantazií, kouzelnou atmosférou a mistrnou kombinací hudebních nástrojů. Velkou inspirací bylo Dvořákovi jeho letní sídlo v obci Vysoká nedaleko Příbrami, kde operu z velké části tvořil.

Jeho obydlí stálo v blízkosti lesního jezírka, zeleného palouku a novorenesančního zámku jeho švagra, hraběte Václava Kounice. Rusalka byla jeho předposlední operou. Diváci si představení Rusalky poprvé vychutnali na její premiéře v roce 1901 v Národním divadle jen pár měsíců po jejím dokončení. Hlavním dirigentem slavné premiéry byl Karel Kovařovic, který uvedl celý cyklus skladatelových oper. Tehdy roli Rusalky ztvárnila vynikající pěvkyně Růžena Maturová.

Svou genialitou a silným citovým nábojem patří Rusalka mezi nejkrásnější a nejslavnější díla světové operní scény.