Spolek ČERNOCH vznikl v roce 2007 v černíkovské hospodě u piva.

„Často jsme sledovali divadelní dění v sále našeho kulturního domu, kam zajížděli se svým programem ochotníci z různých míst regionu. Tehdy jsme si řekli, proč to také nezkusit. A dneska to vypadá tak, že co rok, to nová divadelní hra,“ říkají zakladatelé souboru Jan Pernikl a Jiří Poór. Shoda prý byla i ve výběru první hry, kterou byla pohádka Dlouhý, široký a krátkozraký Járy Cimrmana.

„V blízkém okolí se našli ochotníci nejen pro první hru, ale i pro tu druhou, kterou byla Dívčí válka F. R. Čecha. A tak vedle Martina Najnara, Václava Lupínka, Luboše Poláka, Jaroslava Hrudičky, Jana Pernikla ml. se do souboru přihlásily i dívky Veronika Najnarová, Marie Dvořáková a Tereza Poórová. Namnožil se scénář a začalo se po večerech zkoušet. Člověk by neřekl, co se u divadla zažije legrace,“ pochvaluje si Pernikl.

„Naše hra Dívčí válka má větší úspěch. Přeci jen máme něco za sebou a každým představením získáváme nové zkušenosti. Dívčí válku Černoch odehrál již desetkrát a s úsměvem mu zatleskala už více než tisícovka diváků,“ pokračuje ve vyprávění Jaroslav Hrudička.

Pro divadlo žijí i techničtí pomocníci zajišťující stavbu kulis, ozvučení, osvětlení i někdy povedené a někdy nepovedené zatahování opony, výrobu rekvizit a samozřejmě i švadlenky, které Černocha vkusně oblékají. „Černoch nepřímo navazuje na tradici ochotníků, kteří v Černíkově působili do 50. let minulého století. Určitě by mu tehdejší herci záviděli dnešní zázemí, které má náš soubor v černíkovském kulturáku díky lidem, kteří se o tuto stavbu zasloužili a díky obci, která nám toto zázemí umožňuje využívat a podporuje nás i finančně,“ děkuje Pernikl.

Černíkovští ochotníci působí při sboru dobrovolných hasičů a často se svým uměním vyjíždějí do blízkého i vzdálenějšího okolí. „Divadlo nám pomáhá bavit lidi a dá se říci, že i zviditelňovat naši obec. Určitě v této aktivitě budeme i nadále pokračovat, protože divadlo k Černíkovu a venkovu prostě patří,“ dodal Poór.