Vodní hrad ve Švihově žil o víkendu hudbou, konala se tu již tradiční akce České hrady.cz. Fanoušci si mohli vychutnat vystoupení kapel Kryštof, Monkey Business, Anety Langerové i dalších, práci však i tentokrát měli policisté a záchranáři.

Už v pátek si lidé, kteří se do Švihova sjeli, mohli poslechnout Katarínu Knechtovou či Gipsy.cz, mnohem bohatší menu se ale servírovalo v sobotu. Po „předskokanech“ Dilated to v poledne „odpálila“ formace Kryštof. „Hrát takhle brzy je pro nás jediná možnost, jak na Hradech být. My jsme dostali nabídku ve chvíli, kdy jsme měli na celé léto zadané večery. Proto jsme vybrali akustickou verzi, neboť nám přijde na úvod dobrá,“ řekl Deníku Richard Krajčo, který litoval, že vystoupení provázely kapky deště. To se odrazilo i v návštěvnosti. „Bohužel, kvůli nepříliš dobrému počasí přišlo méně lidí, než jsme čekali. Je jich tu čtyři a půl tisíce,“ uvedla Klára Mixová z pořádající agentury.

Účinkující ale byli s atmosférou spokojeni. „Je to dobré,“ pochvaloval si Xindl X, který je znám velmi dobrými texty. Švihovskému hradu ale zřejmě žádnou písničku nevěnuje. „Historie a hrady nejsou právě můj obor a taky nevím, z čeho bych si tu dělal srandu,“ prohlásil Xindl X, jehož věnování do památníku udělalo obrovskou radost Ditě Molnárové z Plzně. „Mám ho ráda, nejraději poslouchám Anděla na povel. S věnováním se pochlubím ve škole,“ radovala se dívenka.

Dostat fanoušky všeho věku pořádně do varu se podařilo slovenské kapele Horkýže Slíže, která zahrála své největší pecky. „Bylo to dobré. V devět večer umí hrát každý kokot, ve tři odpoledne je nutné jít do plných. A povedlo se,“ pochvaloval si zpěvák Peter Hrivňák. Fanoušci si poté mohli vychutnat vystoupení Wohnoutů, Toxique, Sto zvířat, Vypsané fixy, Support Lesbiens i dalších, nevypsaný titul největší šoumeni si ale jednoznačně odnesli Monkey Business. Matěj Ruppert nezklamal, šplhal na konstrukci, skočil do fandů a nechal se nést nad jejich hlavami a dokonce plival oheň.

„Akce se i přes nepříliš dobré počasí podařila, nejvíc se mi líbili Monkey Business a Horkýže Slíže. Jen ceny by mohly být lidovější. Ale příští rok pojedu určitě znovu,“ řekla Deníku Lucie Pflanzerová z Koryt.

Akce ale měla i stinné stránky. Složky integrovaného záchranného systému byly zalarmovány kvůli mladíkovi, který se zřejmě v alkoholovém opojení rozhodl vykoupat v sousední Úhlavě. „Vtáhlo ho to pod jez. Když se ho podařilo dostat ven, byl z té studené vody úplně modrý,“ řekl Deníku očitý svědek. Na místo vyjela sanita, ale naštěstí nebyla potřeba. „Na Českých hradech jsme během pátku i soboty zasahovali jen jednou, kvůli bolestem břicha,“ uvedla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

České hrady zaměstnaly pět desítek policistů, kteří ale řešili jen jeden větší případ. „V noci z pátku na sobotu odcizil neznámý pachatel z neuzamčené buňky, která sloužila jako zázemí pro účinkující, plátěnou kabelu s fotoaparáty a příslušenstvím. Kabela byla později nalezena prázdná v popelnici. Škoda činí 120 tisíc korun,“ informovala krajská policejní mluvčí Martina Zoubková.