VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová knížka o Šumavě

Klatovsko – Jihozápadní Čechy, Šumava, Pošumaví, zejména pak oblast horního Pootaví jsou domovem fotografa a spisovatele Jana Kavaleho.

21.11.2009
SDÍLEJ:

Přebal knihy Jana KavalehoFoto:

Ten stále častěji s fotoaparátem v ruce putuje cestou necestou svým rodným krajem, aby zachytil jeho krásy a půvab. Při svých toulkách nahlíží také do regionální historie, jejíž je znalcem. To, co na svých cestách nachází, pak nám čtenářům, nabízí ve svých knihách. Jednou z nich je kniha povídek Příběhy starých cest Šumavy, která v těchto dnech vychází.

„Svými povídkami nás Kavale opět zve na výlet do minulosti. Opět připomene významné fenomény Šumavy a Pošumaví, přibližuje důležité a zajímavé momenty regionální historie. Díky jeho knize se ocitneme mezi pašeráky železa, budeme svědky nebezpečného života na Zlaté stezce a dokonce k nám dolehne i řinčení zbraní při přepadení kupecké karavany. Čtenáři se prostřednictvím různých příběhů vydají na cesty s místními formany, budou svědky loupežných přepadení či dokonce úkladných vražd. S příběhem pošťáka Vaňka se dostaneme na Železnorudsko mezi drsné a nemilosrdné pytláky. Seznámíme se také s výjimečnou osobností dobrotivého knížete Gustava Lamberka na jeho panství se zámky v Žichovicích a Žihobcích, ale třeba i s chovem perlorodek na Otavě,“ představuje knihu Vladimír Horpeniak z Muzea Šumavy v Kašperských Horách.

„Napsání a celková realizace knihy trvaly dva roky. Nemohl jsem přece odmítnout nabídku jedné z klatovských tiskáren na vydání knížky. Témata povídek jsou velmi různorodá, přesto mě tahleta práce bavila a z knížky mám dobrý pocit. Snad ji ocení i čtenáři. V některých prózách dokonce ožívá i historie rodiny Kavanů. Při studiu našeho životopisu jsem totiž došel až k našemu dávnému předkovi, francouzskému účastníkovi bojů v třicetileté válce jménem Caballo, který pocházel z Korsiky. V povídce Žichovický fišmajstr pak čtenářům přibližuji události ze života svého dědečka Josefa Míky,“ řekl autor knihy příběhy starých cest Šumavy Jan Kavale.

Autor: Ludvík Pouza

21.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Opilý Sušičan napadl přítelkyni, skončil na záchytce

Sušice – V sobotu krátce před půlnocí přijali policisté na tísňové lince oznámení o slovním napadení a rušení nočního klidu, ke kterému došlo v Sušici.

FOTOGALERIE: Děti se na jarmarku učily drátkovat

Horažďovice – Další řemeslný jarmark, tentokrát havelský, měli na programu v sobotu dopoledne na zámeckém nádvoří v Horažďovicích.

FOTO: Kluci bourali na čtyřkolce, oba skončili v nemocnici

Klatovy – Dva chlapci skončili v neděli odpoledne v nemocnici poté, co starší z nich havaroval se čtyřkolkou na Klatovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení