„Chtěli jsme do příprav této akce zapojit co nejvíce lidí, a tak jsme oslovili kamarády z okolních spolků a společně se ponořili do historie regionu. Scénář denních oživených prohlídek připravila Eva Krausová, která jednotlivé scény připravovala podle doložených historických událostí. Na zámku tak například ožili členové hraběcí rodiny Czernínů, herečka Hana Kvapilová, „modrý abbé“ Josef Dobrovský a mnozí další,“ vysvětluje za iniciátory projektu Eliška Luňáčková z divadelního spolku Za Oponou Klatovy.

Amatérští herci tak obohatili program letošní Annenské poutě, která se právě o uplynulém víkendu v Chudenicích konala.

„Přijeli jsme se na prohlídky podívat do Chudenic poprvé a byli jsme nadšeni. Scénky obohatily klasický výklad o historii. Bylo to moc příjemné a hlavně, některá vystoupení byla moc zajímavá. Člověku dokonce lezl mráz po zádech, jak přesvědčivá vystoupení byla. Moc se nám to líbilo, celé rodině,“ řekla Deníku návštěvnice akce Hana Boudová ze Strýčkovic.

„S klatovskými ochotníky mám dobré zkušenosti, a tak jsem byla ráda, že pro nás připravili oživené denní prohlídky z historie Chudenic. Byla jsem překvapena i výkony herců z dalších spolků z regionu, kteří se na akci podíleli. A tak mohu slíbit, že některé soubory se k nám do Chudenic již brzy vrátí, abychom se mohli pobavit jejich uměním. Na začátku září zde například vystoupí divadelníci z Přeštic s pohádkou O líném Honzovi,“ dodala kastelánka zámku Miroslava Žáková.

Diváci herce během prohlídek ocenili potleskem. „Obdivoval jsem nádherné kostýmy, které měli. Byla to pastva pro oči,“ dodal další z návštěvníků Michal Jánský.

Ochotníci v Chudenicích skutečně hráli v replikách historických kostýmů, které pocházejí z fundusu divadelního spolku Za Oponou Klatovy. Tyto kostýmy navrhla a pro soubor šije jeho členka Jaroslava Denková.

„Šít historické kostýmy a vystupovat v nich mě opravdu baví. Náš soubor se totiž specializuje na historické hry z pera Tomáše Javorského a v nich se mohu skutečně realizovat. Mám radost, když se divákům mé šaty líbí,“ svěřila se Denková.

Ochotníci z uvedených spolků se dohodli, že připraví další společný projekt opět za rok. To se bude v Chudenicích slavit 420 let od povýšení Chudenic na městečko.

Během víkendu se v Chudenicích na zámku vystřídaly i další šermířské a divadelní soubory, které připravily svá vystoupení při nočních oživených prohlídkách i ve vlastním programu na nádvoří zámku, kde byl i dobový trh. Víkendovou akci však doprovázelo špatné počasí.