Středověká Anglie ožije příští týden na Kašperku, kde divadelní spolek Kašpar z Divadla v Celetné v Praze uvede hry Wiliama Shakespeara Hamlet a Richard III. O divadle na Kašperku jsme si povídali s kastelánem Zdeňkem Svobodou.

Divadelní spolek Kašpar hostuje na Kašperku od 9. do 14. srpna…

Od 9. do 11. srpna je na programu představení Richard III. od 12. do 14. srpna se bude hrát Hamlet. Představení se konají vždy od 21 hodin ve zřícenině hradního paláce. Tyto hry už se na Kašperku hrály, představení měla obrovský úspěch, a protože se na řadu zájemců o vstupenky nedostalo, rozhodli jsme se je znovu zařadit do programu.

Tato představení byla upravena přímo pro prostředí Kašperku…

Režisér a spoluautor scénáře Jakub Špalek tato předstaení upravil přímo pro prostory našeho hradního paláce. Herci se pohybují i mezi diváky, v představení si „zahrají“ i obě věže, hlavně bývalé vchody z hradního paláce do východní věže nebo balkonek na východní věži. Zajímavé je, že se hraje bez nazvučení, což umožňuje výborná akustika hradního paláce. Diváci mají zároveň jedinečnou možnost zažít atmosféru večerního hradu. Navíc na rozdíl například od Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě diváka na Kašperku nic neruší, není slyšet hluk tramvají, sanitek a podobně. Troufnu si říci, že divák má i lepší výhled na jeviště díky stupňovému hledišti, které speciálně pro představení stavíme.

Vzhledem k velkému zájmu doporučejete zajistit si vstupenky předem…

Je to po zkušenostech z předchozích let, kdy představení spolku Kašpar bývala vyprodána. Kapacita hlediště je 285 až 290 diváků a zájemce o vstupenky jsme museli často odmítat, letos jsme proto začali s předprodejem už ve větším předstihu. Vstupenek je ale k dispozici ještě dost, řada lidí čeká zřejmě do poslední chvíle kvůli počasí. Na počasí jsme závislí, představení nelze přesunout jinam do zastřešeného prostoru. Divákům tedy doporučujeme vzít si s sebou i nějaké teplejší oblečení a pláštěnku, představení se odehraje i za mírného deště.

Připravili jste na letošní divadlo nějaké novinky?

Letošní novinkou budou podložky na lavice v hledišti, které zlepší komfort diváků. Představení přece jen trvá více než dvě hodiny.

Kdy jste začali spolupracovat s divadelním spolkem Kašpar?

První představení tohoto spolku se na Kašperku odehrálo před deseti lety, od té doby už jsou jejich představení každoroční tradicí. Začínali s pohádkou pro děti, pak se hrála komorní představení Audience a Smíšené dvouhry, velký úspěch měl Májový Shakespeare, několik let se hrálo představení Růže pro Algernon. Největší úspěch měla ovšem právě představení Richard III. a Hamlet.

Po loňských moderních hrách Černé mléko a Norway Today jste se vrátili letos opět k Shakespearovi…

Počítali jsme s tím, že ty dvě moderní hry budeme hrát pouze jednu sezonu a deset let spolupráce zakončíme právě nejúspěšnějšími představeními. Bude to zároveň derniéra obou her v podání spolku Kašpar, u Richarda III. definitivní, Hamleta uvede Kašpar pro velký zájem ještě jednou v září.

Už máte plány pro divadlo na příští rok?

Ještě ne, nový dramaturgický plán budeme tvořit až po zhodnocení letošní sezony a zároveň s ohledem na nový program hradu a připravované nové prohlídky.

Děkuji za rozhovor.