Ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech odstartovala největší letošní výstava, kterou muzeum připravilo k letošnímu výročí 750 let města. O tom, co na výstavě v muzeu uvidíme, jsme si povídali s ředitelem Lubošem Smolíkem.

Přibližte nám, jakou výstavu jste k výročí města připravili…

Připravili jsme trojvýstavu, která připomene historický rozvoj města, pamětihodnosti současné i dávno zmizelé a samozřejmě i kulturní, společenský a politický život ve městě v uplynulých staletích.

Jak dlouho výstava vznikala?

Vznikala poměrně dlouho, snad tři měsíce. V plánu je však dlouhodobě, a tak jsme se na ni připravovali postupně již od loňského roku.

Co všechno návštěvníci, kteří do muzea zavítají, uvidí?

V přednáškovém sále dokumentují vystavené exponáty rozvoj území města. Máme tady k vidění různé výřezy z historických map, a to jak z nejznámější Müllerovy mapy z roku 1720, tak i z pozdějších vojenských mapování, kde jsou dobře viditelné nejstarší situace města Klatov. Zachycen tu je i plán nemovitostí přes konec 19. století do roku 2008. Zajímavá je i rekonstrukce středověkého jádra města z první poloviny 18. století, která vévodí této části výstavy. Druhou část výstavy nalezneme na chodbě ve vitrínách muzea, kde jsme instalovali exponáty modelů, které dokumentují různé stavby v našem městě. Klatovské muzeum totiž mapovalo úbytek lidové architektury na Klatovsku na začátku 20. století především na předměstí, kde většina budov měla venkovský charakter. Vidět zde proto můžete například Podšibeniční mlýn z roku 1861 a další stavby z prvního a druhého desetiletí dvacátého století. Za zmínku stojí model celého sportovního areálu Pod Hůrkou a objemná studie městské spořitelny, kde je dnes sídlo Komerční banky na náměstí v Klatovech.

A třetí část výstavy?

Ta se nachází v hlavním výstavním sále. Představuje málo nebo více známé obrazy, kresby, rytiny a další práce znázorňující různé pohledy na město Klatovy. Pak zde máme asi sto fotografií, které zachycují různé zajímavé momentky ze společenského, kulturního a politického života města od konce 19. století. Uvidíte bohatou kolekci ze života hasičů, zachyceny jsou různé stavby, dobové oblečení, krásné snímky jsou z klatovských poutí, ze začátků motorismu v Klatovech, fotografie ze Sokola, cyklospolku a dalších činností a aktivit obyvatel města Klatov. Myslím, že každý, kdo k nám do muzea na výstavu k výročí města přijde, určitě si najde něco, co ho zaujme a potěší.

Do kdy je výstava otevřena?

Výstavy je otevřena od 24. června do 19. září letošního roku v rámci otevírací doby Vlastivědného muzea Dr. Hostaše.