VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum chystá výstavu o Půtovi Švihovském

Horažďovice – Městské muzeum v Horažďovicích se v letošním roce připojilo k projektu tří zemí s názvem Evropa Jagellonská.

23.1.2012
SDÍLEJ:

Muzeum v Horažďovicích, ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ludvík Pouza

„V rámci tohoto projektu chystáme výstavu o Půtovi Švihovském z Rýzmberka, který byl za Jagellonců nejvyšším sudím království Českého, což byla nejvyšší funkce v zemi po králi, “ informuje ředitelka muzea Hana Smetanová.

„Půta Švihovský se narodil v roce 1460 a na svou dobu to byl velmi vzdělaný muž. Vystudoval práva na univerzitě v Lipsku a hovořil pěti světovými jazyky. Za jeho úřadování například v zemi prosadil, že se začaly dělat zápisy do zemských desek pouze česky a ne latinsky, jak tomu bylo dosud zvykem. Vlastnil sám veliké panství, do kterého patřily Horažďovice, Rabí, Švihov, Kašperské Hory, Stříbrné Hory a další. Za Půty Švihovského zaznamenaly Horažďovice velký stavební rozvoj. Proměnilo se město i zámek. Chystaná výstava má tedy přiblížit osobnost Půty Švihovského a dobu ve které žil. Výstava tedy bude doplněna nejen o různá vyobrazení tohoto šlechtice, ale i o plastiky pozdně gotické doby a podobně,“ pokračuje ředitelka.
Návštěvníci letošní horažďovické výstavy uvidí i sošku Madony, která pochází z hradní kaple na Rabí. Ta bude pro tuto výstavu nově zrestaurována. Město Horažďovice chystá také restaurování nalezených fresek v zámecké věži.

„Protože nevíme, zda město získá potřebnou dotaci na opravy a zda náhodou nezačnou restaurátorské práce do začátku turistické sezony, nemůžeme slíbit, že návštěvníci chystané výstavy uvidí i fresky z doby, kdy Horažďovice patřily Půtovi. Stejně tak nemůžeme plánovat do prostor věže žádnou další výstavu,“ pokračuje Smetanová.

Půta Švihovský se sice zasloužil o mnohé stavební rozvoje měst a obcí, mezi lidem však oblíbený nebyl.

„Půta se v lidovém vyprávění zapsal jako krutý pán, protože kvůli velkým výdajům na své stavby zvyšoval daně a robotu. Zemřel zcela nečekaně 21. července 1504. Zachovala se nám po něm velká řada lidových pověstí. Lidé si třeba vyprávěli, že ho za zlé skutky odnesl do pekla čert. Mnoho pověstí se o něm a jeho krutosti dosud vypráví na Rabí i ve Švihově. Existuje ale i oslavná báseň, kterou mu věnoval přední učenec tehdejší doby – Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. Půta Švihovský je pohřben v klášteře v Horažďovicích, kde je jeho osoba zobrazena na náhrobním kameni,“ vysvětluje ředitelka.

Výstava bude otevřena na konci května a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout až do konce září letošního roku na zámku v Horažďovicích.
„V současné době na výstavě aktivně pracujeme. Sháníme různé materiály, dokumenty, předměty a další artefakty té doby, které by mohly naší výstavu obohatit,“ dodala Smetanová.

Autor: Ludvík Pouza

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tisícího zaměstnance Jakuba Vobroučka (druhý zleva), přivítali vedoucí personálního oddělení Martina Vyčichlová a jednatelé Roland Dimbath (druhý zprava) a Václav Nováček.

Rodenstock vítal tisícího pracovníka

Prvňáci ze ZŠ Hlavňovice.
3

Naši prvňáci ze ZŠ Hlavňovice, ZŠ Běšiny a ZŠ Bolešiny

Andrea Nushartová je na prsařské stovce mezi 11letými nejlepší v ČR

Klatovy – Početné zastoupení měl Plavecký klub TJ Klatovy na nejvyšších podzimních republikových soutěžích v plavání žactva, které se konaly začátkem prosince na různých místech České republiky.

Domažlicko a Klatovsko musí přeladit příjem HD kanálů České televize

Čerchov – Ve čtvrtek 14. prosince dojde k přeladění kmitočtů, na kterých z Čerchova na Domažlicku a stanoviště Klatovy-Doubrava vysílá digitální multiplex RS7 (Regionální síť 7), jehož prostřednictvím diváci ladí v pozemním vysílání kanály České televize ve vysokém rozlišení (HD).

FOTO: Klatovští hokejisté podlehli Žihadlům

Klatovy – V předehrávce 23. kola 2. ligy, skupiny Střed nestačili v úterý hokejisté Klatov na Moravské Budějovice a po dvou výhrách si doma připsali porážku 2:4.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT