VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Klatovech bude hostit deváté Křesadlo

Klatovy - Město pod Černou věží se chystá na velký svátek křesťanské hudby. V sobotu 12. září od 16 hodin se koná v klatovském Arciděkanském kostele u Bílé věže v pořadí již 9. hudební festival Křesadlo - festival moderní křesťanské hudby.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Vystoupení Touch of Gospel na minulém ročníku Křesadla.Foto: DENÍK/Ludvík Pouza

Na bezmála tříhodinový koncert pořadatelé sezvali dvě velmi pozoruhodné kapely. Populární a neotřelou Quo vadis z Plzně a VocKap aneb Vokální kapelu. Vstupné je dobrovolné. Festival se koná ve spolupráci s Římskokatolickou farností a městem Klatovy. Hlavním organizátorem je Jindřich Kovářík, který byl před devíti lety i u toho, když festival křesťanské hudby vznikal.

Můžete popsat zastoupení na 9. ročníku hudebního festivalu Křesadlo?
Na letošní ročník, a je to praxe posledních dvou let, jsme pozvali oproti předešlým létům „jen“ dva interprety, kteří tímto mají více času na vlastní vystoupení. Festival začne rytmickou bohoslužbou, kterou hudebně velice zajímavě doprovodí kapeladevítičlenná křesťanská kapela z Plzně Quo vadis. Bohoslužbu bude vést polský kněz Piotr Libner, který čtyři roky působil v Klatovech. Je zakladatel festivalu a právě před devíti lety jej napadla myšlenka uspořádat Křesadlo jako přehlídku moderní křesťanské hudby. Jsme přesvědčeni, že i moderní křesťanská hudba je zajímavá, má lidem co říct, a je jim i docela blízká. Že duchovní hudba není jen klasická vážná tvorba např. barokního období a jiné, ale že to může být i současnější folk, rock, beat nebo třeba gospel. Na úvodní rytmickou bohoslužbu, kde Quo vadis zahraje několik písní, pak skupina naváže kratším koncertem.

Kdo bude hlavním hostem festivalu?
Jako hlavní host vystoupí skupina VocKap, pětičlenná ryze vokální kapela. Už název napovídá, že se věnuje spirituálům, gospelům a jiným vícehlasým písním, které jsou obohaceny improvizovanými pěveckými vsuvkami a nadneseným humorem, bez použití jakýchkoli nástrojů. Okouzlí vás především kvalitou svých mužských hlasů s pozoruhodným rozsahem, patřičnou dynamikou a přirozenou lehkostí. Zvláště na ně se letos osobně velmi těším. Nejen proto, že jejich účast chystáme už dva roky.

Můžete vysvětlit, co je Křesadlo?
Křesadlo je ojedinělý hudební projekt. Prostor na festivalu dostávají začínající křesťanské sbory, kapely i profesionální interpreti a zní tu různé hudební styly od folku přes beat-rock po spirituály. Křesadlo otevírá prostor, kde se můžeme prostřednictvím hudby, jak bych to řekl, spojit s něčím nebo Někým, kdo je nad námi. Festival má tak trochu duchovní rozměr. Je to patrné zejména v písních, které nejsou ovšem nějak prvoplánovitě křesťanské, spíš je to tam skryté, lidé si sami najdou a mohou se zamyslet nad tím, o čem se v jejich textech zpívá. Takové hudební hosty se snažíme zvát. Křesadlo nabízí pozvání lidem, kteří do kostela zavítají třeba jen občas. Myslím si, že zájem o něco takového je. Loňský ročník nám to potvrdil, kdy účast byla docela velká. Kostel se naplnil. A myslím, že lidé byli nadšeni tím, co tam slyšeli; bylo to něco jiného, než na co jsou případně zvyklí. A mohou se zároveň tímto prostřednictvím setkat s živým křesťanstvím.

Kolik kapel se představilo na loňském festivalu?
Loni vystupovaly dvě kapely - Touch of Gospel z Plzně a Sestry Steinovy z Děčína. Byl zde kontrast mezi kapelou, která měla čtyřicet zpěváků ve sboru a doprovodnou skupinu. Pak vystoupily Sestry Steinovy, které předvádí hypnotizující osobitou muziku v podání dvou kytar a zpěvu spíš ve folkovém nádechu. I letos je to udělané tak, že máme rytmickou kapelu, která hraje s bicími, baskytarou, elektrickou kytarou, houslemi, dokonce violoncellem, jedná se o populárnější beatový styl. A potom přijde skupina, která se skládá pouze z vokálů.

Jak se vlastně Křesadlo dostalo do Klatov? Vím, že první ročníky byly součástí poutních oslav o klatovské pouti.
Festival křesťanských písní poprvé uspořádal v roce 2000 Piotr Libner, už v té době jsem se s ním znal a dodnes jsme přátelé. Právě on mě přizval hned na první ročník ke spolupráci. Křesadlo bylo tenkrát součástí pouti. Piotr Libner připravoval festival asi čtyři léta, pak ho na dva roky převzala Eva Klejnová, která jednoho dne přišla za mnou a řekla: teď to budeš dělat ty.

Na Křesadle dříve vystupovalo více kapel či skupin…
Ze začátku na festivalu vystupovalo třeba i šest sedm kapel. Festival trval klidně čtyři pět hodin, takže když přišel na řadu hlavní host, takříkajíc zlatý hřeb, bylo deset hodin večer. Posluchači byli unaveni, v kostele bylo chladno. A jednotlivé skupiny měly méně času na vystoupení, mezitím zvukovky, přestávky atd. Takže jsme vyšli vstříc především divákům a zveme jen dvě kapely. Tento postup je pak také finančně únosnější, festival je totiž pro diváky zcela zdarma, vstupné je dobrovolné.

Podle jakých kritérií vybíráte interprety?
Křesadlo je festival pro kapely ať už začínající, amatérské, dokonce zde vystupovaly několikrát dětské skupiny, ale zároveň je otevřený profesionálním muzikantům. Takže plánujeme obvykle tak, že vystoupí jedna amatérská a jedna profesionální kapela, abychom návštěvníkům nabídli pestrost a kvalitu.

Kdy se začíná taková akce připravovat?
Festival se začíná připravovat, jakmile skončí předešlý ročník. Přípravy se rozjedou naplno někdy před Vánoci. Nejprve se musí pozvat pečlivě vybírané hudební skupiny, zajistit termín, aby mohly přijet, zajišťují se sponzoři, zvukař, zázemí a podobně.

Kolik lidí obvykle na festival přijde?
Zpočátku, když byl festival součástí červencové klatovské pouti, přišla na něj spousta lidí, nemálo poutníků. Účast trošku polevila, když se festival přesunul na září. Někdy lidé přijdou v hojném počtu, některý rok přijde méně lidí. Loni byla účast poměrně vysoká, přišlo kolem 250 lidí, kostel byl naplněný. A před dvěma lety se stalo, že lidí bylo méně, asi stovka. Je to různé. Snažíme se všemi možnostmi Křesadlo dobře propagovat.

Proč festival nese název Křesadlo?
Křesadlo - křesání, vymyslel ho zmiňovaný Piotr Libner. Jakási jiskra, která může vzplát v plamen, oheň, který prostřednictvím muziky udělá třeba jen dobrou náladu, příjemný večer, ale také otevírá duchovní meziprostor, zamyšlení, … Atmosféra chrámu pod Bílou věží k tomu přímo vybízí.

Určitě tento festival není jen pro věřící. Koho byste na něj rád pozval?
Především bych pozval širokou veřejnost z Klatov a okolí, všechny, kteří mají rádi dobrou muziku tohoto typu, a která je blízká oblastem, které se dotýkají duchovní stránky člověka. Pozval bych každého, kdo má rád hudbu, posluchače všech věkových kategorií. Myslím, že letos to bude pestré. Rozhodně bych doporučil hlavního hosta festivalu, skupinu VocKap. Ostatně – přijďte a uvidíte.

Hana Sádlíková


9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 12 200 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATELÉ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Pracoviště: ul. 5. května 112, Klatovy, Drůbežářský závod Klatovy a.s., POŽADUJEME: dobrý zdravotní stav, VÝHODOU: potravinářský průkaz, Výběrové řízení pro účely ÚP ČR proběhne dne 23.10.2017 od 11:00 hodin v prostorách kontaktního pracoviště Klatovy., Kontakt možný telefonicky (pracovní dny 9 - 16 hodin) nebo e-mailem - p. Mašek 296 411 488, masek-smi@tnet.cz, KZAM: 7411. Pracoviště: Stamont-metal international,spol. s r.o. - prac. drůbežářský závod klatovy, ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Miloš Mašek, +420 296 411 488. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/KA do prodejny v Lubech, NÁPLŇ PRÁCE: prodej pečiva v podnikové prodejně + drobná expedice, PRACOVNÍ DOBA: 3 dny 5 - 13h, 2 dny 8 - 16h, Kontakt: Fiala Petr, tel.: 376 310 529, e-mail: info@pekarstvi-fiala.cz. Pracoviště: Pekařství fiala s.r.o., 339 01 Klatovy 1. Informace: Petr Fiala, +420 376 310 529,725 607 294. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč Pracovníci ostrahy, strážní PRACOVNÍK OSTRAHY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka ostrahy na 12-ti hodinové směny, zrkácený úvazek nebo dohoda o provedení práce (DPP), POŽADUJEME: výpis z rejstříku trestů, zdravotní způsobilost, spolehlivost, komunikativnost, VÝHODOU: certifikát profesní kvalifikace strážný (nabízíme možnost zajištění), NÁPLŇ PRÁCE: obsluha vrátnice v Domově pro OZP Bystřice nad Úhlavou, NABÍZÍME: prémie, podnikové straovvání, KONTAKT: nejdříve telefonicky (8 - 16 hodin) nebo e-mailem: Jan Podráský 739 588 566, podrasky@sbsiva.cz (nechodit přímo na pracoviště - kontaktní osoba se tam nenachází). Pracoviště: Sbs "iva", s.r.o. - domov pro ozp bystřice, 340 22 Nýrsko. Informace: Jan Podráský, +420 739 588 566. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 9 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vietnamská restaurace. , Pracoviště: Klostermannovo náměstí 41, Železná Ruda, Kontakt možný osobně na adrese provozovny nebo telefonicky - paní Tran Thi Mui 776 162 885. Pracoviště: Mke s.r.o., Klostermannovo náměstí, č.p. 41, 340 04 Železná Ruda. Informace: THI MUI TRAN, +420 776 162 885.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeňská filharmonie v klatovském divadle.
18

FOTO: V klatovském divadle zahrála filharmonie

Nehoda u Rejštejna.
5

Auto srazilo desetiletého kluka

Hokejisté Klatov vyhráli na ledě Kobry Prahy a jsou stoprocentní

Praha, Klatovy - Skvělý vstup do nové sezony druhé ligy prožívají hokejisté Klatov.

V Klatovech pojmenují nové náměstí po zakladateli města

Klatovy - Zastupitelstvo města Klatovy schválilo na posledním zasedání návrh jednoho z členů Dušana Kučery, aby bylo prostranství nyní nazývané na Rybníčkách pojmenováno po zakladateli města Přemyslu Otakaru II. Klatovy tak budou mít po náměstí Míru, Erbenovo a Husovo další náměstí.

PODÍVEJTE SE: V Chlistově oslavili pouť

Chlistov - Pestrý program byl součástí poutě, která se konala v sobotu v Chlistově.

Pronásledoval bývalou přítelkyni a vyhrožoval jí

Klatovy - Policisté v Klatovech ukončili prověřování muže, který pronásledoval svoji bývalou přítelkyni a vyhrožoval jí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT