Na bezmála tříhodinový koncert pořadatelé sezvali dvě velmi pozoruhodné kapely. Populární a neotřelou Quo vadis z Plzně a VocKap aneb Vokální kapelu. Vstupné je dobrovolné. Festival se koná ve spolupráci s Římskokatolickou farností a městem Klatovy. Hlavním organizátorem je Jindřich Kovářík, který byl před devíti lety i u toho, když festival křesťanské hudby vznikal.

Můžete popsat zastoupení na 9. ročníku hudebního festivalu Křesadlo?
Na letošní ročník, a je to praxe posledních dvou let, jsme pozvali oproti předešlým létům „jen“ dva interprety, kteří tímto mají více času na vlastní vystoupení. Festival začne rytmickou bohoslužbou, kterou hudebně velice zajímavě doprovodí kapeladevítičlenná křesťanská kapela z Plzně Quo vadis. Bohoslužbu bude vést polský kněz Piotr Libner, který čtyři roky působil v Klatovech. Je zakladatel festivalu a právě před devíti lety jej napadla myšlenka uspořádat Křesadlo jako přehlídku moderní křesťanské hudby. Jsme přesvědčeni, že i moderní křesťanská hudba je zajímavá, má lidem co říct, a je jim i docela blízká. Že duchovní hudba není jen klasická vážná tvorba např. barokního období a jiné, ale že to může být i současnější folk, rock, beat nebo třeba gospel. Na úvodní rytmickou bohoslužbu, kde Quo vadis zahraje několik písní, pak skupina naváže kratším koncertem.

Kdo bude hlavním hostem festivalu?
Jako hlavní host vystoupí skupina VocKap, pětičlenná ryze vokální kapela. Už název napovídá, že se věnuje spirituálům, gospelům a jiným vícehlasým písním, které jsou obohaceny improvizovanými pěveckými vsuvkami a nadneseným humorem, bez použití jakýchkoli nástrojů. Okouzlí vás především kvalitou svých mužských hlasů s pozoruhodným rozsahem, patřičnou dynamikou a přirozenou lehkostí. Zvláště na ně se letos osobně velmi těším. Nejen proto, že jejich účast chystáme už dva roky.

Můžete vysvětlit, co je Křesadlo?
Křesadlo je ojedinělý hudební projekt. Prostor na festivalu dostávají začínající křesťanské sbory, kapely i profesionální interpreti a zní tu různé hudební styly od folku přes beat-rock po spirituály. Křesadlo otevírá prostor, kde se můžeme prostřednictvím hudby, jak bych to řekl, spojit s něčím nebo Někým, kdo je nad námi. Festival má tak trochu duchovní rozměr. Je to patrné zejména v písních, které nejsou ovšem nějak prvoplánovitě křesťanské, spíš je to tam skryté, lidé si sami najdou a mohou se zamyslet nad tím, o čem se v jejich textech zpívá. Takové hudební hosty se snažíme zvát. Křesadlo nabízí pozvání lidem, kteří do kostela zavítají třeba jen občas. Myslím si, že zájem o něco takového je. Loňský ročník nám to potvrdil, kdy účast byla docela velká. Kostel se naplnil. A myslím, že lidé byli nadšeni tím, co tam slyšeli; bylo to něco jiného, než na co jsou případně zvyklí. A mohou se zároveň tímto prostřednictvím setkat s živým křesťanstvím.

Kolik kapel se představilo na loňském festivalu?
Loni vystupovaly dvě kapely - Touch of Gospel z Plzně a Sestry Steinovy z Děčína. Byl zde kontrast mezi kapelou, která měla čtyřicet zpěváků ve sboru a doprovodnou skupinu. Pak vystoupily Sestry Steinovy, které předvádí hypnotizující osobitou muziku v podání dvou kytar a zpěvu spíš ve folkovém nádechu. I letos je to udělané tak, že máme rytmickou kapelu, která hraje s bicími, baskytarou, elektrickou kytarou, houslemi, dokonce violoncellem, jedná se o populárnější beatový styl. A potom přijde skupina, která se skládá pouze z vokálů.

Jak se vlastně Křesadlo dostalo do Klatov? Vím, že první ročníky byly součástí poutních oslav o klatovské pouti.
Festival křesťanských písní poprvé uspořádal v roce 2000 Piotr Libner, už v té době jsem se s ním znal a dodnes jsme přátelé. Právě on mě přizval hned na první ročník ke spolupráci. Křesadlo bylo tenkrát součástí pouti. Piotr Libner připravoval festival asi čtyři léta, pak ho na dva roky převzala Eva Klejnová, která jednoho dne přišla za mnou a řekla: teď to budeš dělat ty.

Na Křesadle dříve vystupovalo více kapel či skupin…
Ze začátku na festivalu vystupovalo třeba i šest sedm kapel. Festival trval klidně čtyři pět hodin, takže když přišel na řadu hlavní host, takříkajíc zlatý hřeb, bylo deset hodin večer. Posluchači byli unaveni, v kostele bylo chladno. A jednotlivé skupiny měly méně času na vystoupení, mezitím zvukovky, přestávky atd. Takže jsme vyšli vstříc především divákům a zveme jen dvě kapely. Tento postup je pak také finančně únosnější, festival je totiž pro diváky zcela zdarma, vstupné je dobrovolné.

Podle jakých kritérií vybíráte interprety?
Křesadlo je festival pro kapely ať už začínající, amatérské, dokonce zde vystupovaly několikrát dětské skupiny, ale zároveň je otevřený profesionálním muzikantům. Takže plánujeme obvykle tak, že vystoupí jedna amatérská a jedna profesionální kapela, abychom návštěvníkům nabídli pestrost a kvalitu.

Kdy se začíná taková akce připravovat?
Festival se začíná připravovat, jakmile skončí předešlý ročník. Přípravy se rozjedou naplno někdy před Vánoci. Nejprve se musí pozvat pečlivě vybírané hudební skupiny, zajistit termín, aby mohly přijet, zajišťují se sponzoři, zvukař, zázemí a podobně.

Kolik lidí obvykle na festival přijde?
Zpočátku, když byl festival součástí červencové klatovské pouti, přišla na něj spousta lidí, nemálo poutníků. Účast trošku polevila, když se festival přesunul na září. Někdy lidé přijdou v hojném počtu, některý rok přijde méně lidí. Loni byla účast poměrně vysoká, přišlo kolem 250 lidí, kostel byl naplněný. A před dvěma lety se stalo, že lidí bylo méně, asi stovka. Je to různé. Snažíme se všemi možnostmi Křesadlo dobře propagovat.

Proč festival nese název Křesadlo?
Křesadlo - křesání, vymyslel ho zmiňovaný Piotr Libner. Jakási jiskra, která může vzplát v plamen, oheň, který prostřednictvím muziky udělá třeba jen dobrou náladu, příjemný večer, ale také otevírá duchovní meziprostor, zamyšlení, … Atmosféra chrámu pod Bílou věží k tomu přímo vybízí.

Určitě tento festival není jen pro věřící. Koho byste na něj rád pozval?
Především bych pozval širokou veřejnost z Klatov a okolí, všechny, kteří mají rádi dobrou muziku tohoto typu, a která je blízká oblastem, které se dotýkají duchovní stránky člověka. Pozval bych každého, kdo má rád hudbu, posluchače všech věkových kategorií. Myslím, že letos to bude pestré. Rozhodně bych doporučil hlavního hosta festivalu, skupinu VocKap. Ostatně – přijďte a uvidíte.

Hana Sádlíková