Akce, kterou pořádal jezdecký klub Ebano Trní, v sobotu zažila svoji premiéru. Konala se totiž úplně poprvé. „My zde už čtyři roky pořádáme o prázdninách dětský tábor, kde se učí děti jezdit na koních. Je to jak pro pokročilé, tak i pro začátečníky. Před půl rokem jsme založili jezdecký klub a poté mě napadlo, že bychom si mohli udělat Den koní, který se všude slaví v květnu,“ vysvětlila nám pořadatelka akce Jaroslava Říhová. Ta dále doplnila, že v příštím roce určitě Den koní zopakují, neboť byl o něj ze strany veřejnosti velký zájem.

Pořadatelé při skládání programu vsadili na lidi, kteří jsou v sedle jako doma. proto byl k vidění Frederik Bednář, který je znám svými přirozenými metodami odchytu koně. Nechyběla ani ukázka huculů, jízda na lipicánském hřebci či na vozíku taženém minikoníčky. Dámy v sedle předvedly jízdu na boku či jízda na arabském plnokrevníku.

Vrcholným bodem programu byla Jimmiho show, při níž diváci mohli zhlédnout rodeo. Aby den koní nebyl opravdu jen plný koní, byly k vidění i dvě ukázky historického šermu. Připraveny byly i soutěže pro děti. Ty se mohly svézt i na ponících.

Do Trní měl přijet i Václav Vydra s manželkou Janou Bouškovou, ale na poslední se kvůli rodinným důvodům omluvil. „Je to tu hezký. líbili se mi šermíři a také jsem rád, že jsem si mohl pohladit toho malého koníčka,“ řekl Mareček Balka.