Téměř neznámou část historie města poodhaluje nová kniha Milana Strnada Židé v dějinách města Klatov, která vyšla v dubnu letošního roku. O knize a o tom, jak vznikala, jsme si s autorem povídali v redakci Klatovského deníku.

Co všechno čtenář v knize najde?

Kniha se zabývá historií židovské komunity v Klatovech od prvních zmínek kolem roku 1385 až do období holocaustu v době 2. světové války. V knize najdete například židovské továrny a obchody, které si ještě řada čtenářů pamatuje, nebo rozsáhlý seznam občanů Klatov židovského původu. Kniha popisuje celý okruh života židovské komunity v Klatovech, jsou v ní židovské památky, rabíni, předsedové židovské obce, židovské školství, spolky i charitativní činnost, která byla pro židovskou komunitu poměrně typická. Nejrozsáhlejší část pak popisuje období holocaustu. Nechybí například fotografie bývalé klatovské synagogy, o které většina Klatovanů ani netuší, že tady byla. Bývalá synagoga zřejmě unikla zničení díky tomu, že není příliš vidět, nemá přímý vstup z ulice. Nachází se u městských hradeb, v prvním patře dnes zcela přestavěné budovy je v současnosti fitness centrum Antonína Šoty.

Jak jste se k tomuto tématu vůbec dostal?

To je asi nejčastější otázka, kterou dostávám. Diví se i lidé židovského původu, že se člověk, který nemá židovské předky, tímto tématem vůbec zabývá. Na počátku bylo, že někdy před rokem 2001 jsme se dozvěděli, že současná Střední průmyslová škola v Klatovech, na které pracuji, byla za 2. světové války sběrným místem dvou židovských transportů. Na základě toho jsme navrhli, že by se na školu mohla umístit pamětní deska. Studenti vyhlásili sbírku a v září 2001 byla deska z prostředků vybraných od studentů, pedagogů i dalších zaměstnanců školy odhalena. Tehdy jsem začal přemýšlet o tom, že nikdo, a vlastně ani já, neví, že tady žili Židé a zde tvořili kus historie Klatov. Byly zde jejich továrničky, obchody a žili tu běžným životem stejně jako ostatní. Proto jsem si řekl, že by bylo dobré tuto knihu napsat, aby se o těchto lidech vůbec něco vědělo.

Kde jste sháněl pro své dílo materiály a jak dlouho to trvalo?

Shánění informací bylo poměrně náročné, jde totiž o první celkové zpracování historie židovské komunity v Klatovech. Navštívil jsem hodně regionálních archivů i muzeí, také Národní archiv v Praze a archiv Židovského muzea. Byl jsem i v Archivu ministerstva zahraničních věcí a ve Vojenském ústředním archivu. Některé informace jsem získal i z Národního památníku v Terezíně, z památníku v Osvětimi a prostřednictvím e–mailu i z památníku holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě, který jsem shodou okolností nedávno navštívil. Získávání informací a příprava samotné knihy bylo mnohem náročnější, než jsem původně předpokládal. Trvalo to téměř 9 let.

Kde lze knihu sehnat?

Momentálně ji lze koupit v knihkupectví Léto v ulici Kpt. Jaroše v Klatovech, naproti divadlu nebo přímo u mě.