Stovky lidí netrpělivě čekaly na představení Hamlet, které bylo k vidění v prostorách hradu Kašperk. „Divadelní spolek Kašpar zde hraje už jedenáctou sezonu. Kromě pár výjimek, které byly zapříčiněny počasím, vystupují v prostorách bývalého hradního paláce. Tam nejvíce vynikají historické hry Williama Shakespeara, protože prostředí tady představuje jedinečnou kulisu. Nemusí se vůbec vozit žádné dekorace, každá kamenná zeď, každý pozůstatek kusu stěny nebo krbu se nechá využít pro hru. Atmosféru, kterou toto prostředí nabízí, ocení hlavně diváci a také herci, jak sami říkají. Hrají úplně bez nazvučení, protože je tady výborná akustika, promítá se na stěny věže a podobně,“ informoval kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda.

Představení jsou hodně navštěvována. „Kromě asi dvou dnů jsme měli vyprodáno, toto představení navštívilo okolo patnáctiset lidí. Protože je velký zájem, tak máme kapacitu maximálně naplněnou. Využili jsme každý kousek, aby se sem vešlo co nejvíce lidí. Nyní je zde 290 míst, což je opravdu maximum. Kvůli tomu jsou diváci hned u pódia a herci se pohybují i v uličce mezi diváky, tím je jedinečný kontakt mezi diváky a herci,“ sdělil Svoboda.

Hlavní roli Hamleta ztvárnil herec Petr Lněnička. „Princ Hamlet se mi hraje velmi dobře, hlavně tady na Kašperku. Strašně moc se mi tady líbí. V Celetné už měla hra Hamlet derniéru, ale rozhodlo se, že budeme hrát ještě tady na Kašperku, kde už jsme to asi dvě sezony hráli, takže jsem moc rád, že skončíme právě tady. Vždy obdivuji diváky, že sem váží tu dlouhou cestu lesem a tady pak sedí zabalení v dekách, takže jsem rád, že je takový zájem. Tady na Kašperku hraji už desátou, možná i jedenáctou sezonu. Vždy pobyt tady spojíme s výlety po Šumavě a okolí, protože je tady moc hezky,“ řekl Deníku Lněnička.

Hraní Lněnička zvládá i se zlomenou rukou. „Se zlomenou rukou se mi hraje výborně (smích). Měl jsem z toho strach, protože je to takové omezující, najednou mi jedna ruka chyběla. Ale podařilo se nám to udělat tak, že diváky snad neobereme o zážitek. Souboje jsme trochu pozměnili, ale snad to není moc poznat. Lidé, kteří to viděli v této i původní verzi, říkali, že tahle se jim líbila dokonce víc. Jinak musím omezovat různé skákání po kamenech a podobně,“ dodal.

Diváci mohou Lněničku vidět v divadle Kašpar v Celetné, hostuje v Národním divadle v Praze. Těšit se můžete na nový seriál, ve kterém hraje a také v nové pohádce Sněžný drak.

Na hradě Kašperk se připravují i další akce. Těšit se můžete od 18. do 20. srpna na oživené noční prohlídky, které se jmenují Legendy ožívají za soumraku. „Jde o jiné prohlídky než jsou například ve Švihově, nejde o žádné divadlo. Tady skupinu provádí zvláštní průvodce, který ztvárňuje skutečného člověka, který zde na hradě žil a pracoval, jde o kastelána Blahouta. Vymýšlel si dějiny, lhal, chodil zvláštně oblečen a měl specifický slovník. Tím, že jsme tady na Šumavě v lesích, tak ty noční prohlídky mají úplně jinou atmosféru. Blahout návštěvníky provede hradem, jako by vyprávěl příběh, některé bytosti díky turistům mohou i ožít a oni se s tím budou muset nějak vyrovnat, na konci prohlídky je čeká překvapení,“ popsal prohlídky Svoboda.