Vzácné stropy na hradě, souboj rytířů na koních či polonahé tanečnice – to vše mohli na Klatovsku lidé zdarma užít v rámci Dnů evropského dědictví.
Pořádně živo bylo především na klatovském kolbišti V Ráji, kde město připravilo dětem i dospělým pestrý program. „K evropským dnům kulturního dědictví se připojujeme už pět let, protože v Klatovech máme co ukázat. Každý rok vytváříme program, který ladí s vyhlášeným tématem. Letos to byla „duše památek“ a protože my máme památky většinou středověké, tak jsme se rozhodli k nim uspořádat středověké souboje,“ vysvětlila klatovská místostarostka Věra Tomaierová, proč mohli lidé letos sledovat historické šermíře či rytíře na koních.

Lidé, kterým přálo i počasí, byli s programem spokojeni. „Nabídka je pestrá, ale já jsem nejvíce ocenil souboje rytířů na koních. Byly velmi dobře udělány, byly i vtipné a musely se líbit nejen dětem, ale i dospělým,“ pochvaloval si čtyřicátník Karel Novotný a stejného názoru byl i šestiletý Jakub Frančík: „Nejvíc se mi líbili šermíři a rytíři na koních.“ „Jsem ráda, že se tu lidem líbí. Myslím, že už nyní mohu prozradit, že rádi bychom v této tradici pokračovali i příští rok,“ uvedla Tomaierová.

Zdarma mohli lidé zavítat i na švihovský hrad, kde mohli navštívit i veřejnosti jinak nepřístupný sál v severním paláci hradu a Taneční sál. Na obou místech mohli zhlédnout vzácné dobrovické kazetové stropy. V rámci Dnů evropského dědictví se mimořádně otevřely i dveře zámku v Červeném Poříčí, kde v neděli složili výtvarně básnickou poctu Karlu Hynku Máchovi.