Města na Klatovsku se předhánějí v tom, kdo nabídne svým obyvatelům a návštěvníkům bohatší kulturní program. A i když se snaží šetřit, kde mohou, jejich slavnosti a koncerty jsou plné hvězd a osobností populární hudby.

V Horažďovicích loni za tradiční Slavnosti kaše a Jmeniny města zaplatili téměř tři sta tisíc korun. „A ve stejném duchu chceme jít i letos. Při našich tradičních oslavách nevyužíváme žádné agentury a program si zajišťujeme sami. Máme k dispozici žáky umělecké školy, ochotníky a další hudební a pěvecká tělesa působící ve městě. Proto jsme s cenou našich akcí finančně jinde, než v minulých letech," sdělila pracovnice Městského úřadu v Horažďovicích Markéta Bučoková. Nejdražší položkou v rozpočtu bývá vystoupení známého umělce. Loni v Horažďovicích například vystoupila Bára Basiková s kapelou.
Tomáš Klus, Lucie Bílá, kapela Divokej Bill a nebo Tři sestry. Tak na tyto stálice populární hudby se mohou těšit už brzy například obyvatelé Klatov. „Pozvat takové osobnosti na koncert do Klatov není žádná levná záležitost. Přesto se snažíme, aby i naši obyvatelé měli ve městě bohatou nabídku kulturních pořadů všeho žánru," řekla Deníku ředitelka Městského kulturního střediska v Klatovech Věra Schmidová.

V Klatovech letos nebudou chybět ani koncerty kapel na náměstí. „Tam například 19. července chystáme akci 50 let bigbítu v západních Čechách. Na náměstí během celého dne vystoupí kapely Fontána, Odyssea, Kečup, Sifon a Brutus. Rockový koncert bude i v srpnu, ale tam s kapelou teprve jednáme. I letos, a to na začátku září, vystoupí v Klatovech v lázních Tři sestry. Na tomto koncertě se také podílíme," dodala ředitelka.

Bohatý program nabídne i zahájení turistické sezony v Klatovech a další akce během roku. „Uspořádat takový koncert není jednoduché. Vše závisí vedle financí také na počasí a na termínu. Jen pro zajímavost uvedu, že koncerty, pořádané na náměstí v Klatovech, stály město v loňském roce 250 tisíc korun," uvedl místostarosta města Klatovy Václav Chroust.

Kapely zaplaví tradičně také město Švihov. Letos se tam festival Hrady.CZ uskuteční v termínu 19. a 20. července. Kapely přijedou i do Sušice, kde se i letos uskuteční tradiční festival Šumava rock na ostrově Santos, ale i Sušické slavnosti a další.